Tırnak batması

Tırnak batması basit bir sorunmuş gibi algılansa da, gerekli önemler alınmadığından ciddi rahatsızlıklara dönüşebilmektedir. Özellikle tırnak araları mantar oluşumuna elverişli bölgeler olduğundan, tırnak mantarı gibi günlük yaşamı son derece olumsuz yönde etkileyebilecek sorunlara yol açabilir. Gerektiğinde doğru bir şekilde müdahale edilmeyen tırnak batması şikayetleri yüzünden, kişi yürümekte dahi zorluk çekebilir.

Yetişkinlerde daha sık karşılaşılan tırnak batması, deri ile tırnak arasındaki bağlantının zarar görmesinden kaynaklanır. Tırnak yapısı bir defa bozulduğunda, yanlış yönde gelişmeye devam eder. Bu gelişme nedeni ile tırnak, belirli bir süre sonra derinin içine doğru ilerlemeye başlar. Derinin üst kısmına zarar vererek ilerlemeye devam eden tırnak nedeni ile oluşan açık yaralar; hem kişinin yürürken acı çekmesine hem de bakterilerin kolayca vücuda girmesine neden olur.

Cilde doğru ilerleyen tırnağın yol açtığı yaralar kolayca enfeksiyon kapabileceğinden, vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir. Bu tür yaralar neticesinde kişi ayakkabı giymekte ve yürümekte zorlanacağı için, günlük yaşamı oldukça zor bir hale gelebilir.

Kadınlarda görülen tırnak batması şikayetlerinin bir çoğu da yanlış ayakkabı giymekten kaynaklanmaktadır. Güzel görünmek uğruna anatomilerine uygun olmayan, dar ayakkabıları giymeleri yüzünden tırnaklarının yapısı bozulabilir. Özellikle çok dar ve yüksek topuklu ayakkabılar ile uzun süre ayakta durmamaya özen göstermelidirler.

Çoğu insan tırnak batması şikayetlerinden, tırnaklarını çektirerek kurtulmayı tercih eder. Ancak bu sadece geçici bir çözümdür. Tırnak batmasına neden olan sorun tırnakta değil tırnak yatağında olduğundan, birkaç hafta içerisinde tırnak tekrar yanlış bir şekilde çıkacaktır. Bu nedenle sorun tekrarlayacak ve hasta yeniden aynı problem ile karşı karşıya kalacaktır. Doğru tedavi yöntemi; tırnağın kaldırılarak altındaki tırnak yatağının temizlenip, doğru bir şekilde uzamasını sağlamaktır. Bu şekilde yapısı bozulmadan uzayabilecek olan tırnak, cilde doğru ilerlemeyecektir. Tırnak batması tedavisi; öncelikle tırnak yatağının düzeltilerek tırnak şeklinin bozulmasına neden olan sorunun giderilmesini amaçlar. Bu nedenle tırnağı çekerek tırnak yatağına ciddi zarar vermek, hekimler tarafından ancak en son tercih edilecek yöntemdir.