Marakas yapımı

Aslında vurmalı bir müzik aleti olan marakas, ülkemizde daha çok küçüklerin ilgisini çeken ve severek oynadıkları bir oyuncak olarak tanınıyor. Çoğu zaman çocuklarına bu eğlenceli ve becerilerini geliştiren müzik aletinden almak isteyen anne babalar, hummalı bir aramanın ardından eve eli boş döner. Profesyonel anlamda satılan marakaslar her bütçeye uygun olmadığından, bu sorunun en ideal çözümü kendi marakasınızı kendiniz yapmanızdır. Plastik şişeden boş cips kutularına kadar birçok malzemeden yapabileceğiniz marakas, su kabağından yapıldığında da oldukça şık bir görünüme sahip olmaktadır.

Su kabağından yapacağınız marakasları ayrıca bir dekorasyon objesi olarak da kullanabilir, evinizin farklı köşelerinde egzotik aksesuarlar olarak kullanabilirsiniz. Su kabağı gerek doğal yapısı gerekse de şekli itibarıyla makaras yapımı için oldukça ideal bir maddedir. Ayrıca su kabağı ile çalışmak çok pratik olduğundan, hızlı bir şekilde çok şık görünen ve bir o kadar da işlevsel marakaslar yapabilmeniz mümkün.

İlk olarak su kabağının yüzeyini düzelterek işe başlayabilirsiniz. Bunun için herhangi bir yapı marketten bulacağınız ahşap zımparasını kullanabilir ve böylece su kabağının yüzeyindeki pürüzleri ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak su kabağının yüzeyini pürüzsüz bir hale getirmek için zımpara yaparken, su kabağının narin yapısına zarar vermemek için çok fazla bastırmamaya da özen göstermeyi unutmayın. Su kabağınızı iyice zımparalayarak yüzeyini pürüzsüz bir hale getirdikten sonra üzerini iyice temizlemeniz gerekir.

Su kabağının yüzeyini boyamak için her yerde kolaylıkla bulunabilen guaj boyaları kullanabilirsiniz. Ancak zımparalama işleminden sonra yüzeyde herhangi bir artık kalmadığından ve eğer nemli bez kullanarak su kabağını temizlediyseniz yüzeyin tamamen kuruduğundan emin olmanız gerekir. Basit bir fırça yardımı ile su kabağının üzerini dilediğiniz gibi boyayın veya üzerine çeşitli figürler çizin. Daha sonra su kabağının üzerine varsa matkap kullanarak yoksa da yıldız uçlu bir tornavida yardımıyla küçük bir delik açın. Tornavida kullanarak delik açarken bastırmadan yalnızca çevirerek delik açmaya çalışın.

Yüzeye açtığınız küçük delikten su kabağının içerisinde pirinç, nohut ya da fasulye gibi kuru bakliyatlar koyarak dilediğiniz marakas sesini ayarlayabilirsiniz. Son olarak şeffaf bir bant ile deliği kapatın ve dışarıdan fark edilmemesi için üzerini boyayın. İşte kendi ellerinizle hazırladığınız marakasınız hazır. Belki de bundan sonra en sevdiğiniz şarkıya kendi yaptığınız marakas ile tempo tutarsınız, kim bilir?