Tırnak uzatma yöntemleri

Kadınlar tırnaklarını uzatmayı severler. Güzel görünmenin bir parçası olarak görülen tırnakların uzatılması oldukça zor bir uğraştır. Anlaşılması gereken en önemli nokta; tırnakların vücudun yaşan bir uzantısı olduğudur. Bir başka deyişle; sağlıklı tırnaklar daha sağlam olduğu için daha kolay uzar.

Tırnakların sağlıklı bir biçimde uzayabilmesi için dengeli beslenmek gerekir. İnsanlar farkında olmasa da yedikleri yiyecekler tırnak sağlıklarını doğrudan etkiler. Tırnakların yapısını oluşturan Keratin, tüketilen besinlerden alınan maddeler sayesinde oluşturulur. Vücudunuzun bu Keratin’i düzenli biçimde üretebilmesi için yeteri kadar Kalsiyum ve Demir almanız gerekir. Kalsiyum ve Demir yönünden fakir gıdalar alındığında, vücut yeterli Keratini üretemediği için tırnaklar da gerektiği şekilde gelişemez. Tırnaklarınızın sağlıklı bir biçimde uzamasını istiyorsanız; dengeli bir biçimde beslenerek, vücudunuzun yeteri kadar Keratin oluşturmasını sağlamalısınız.

İnsanlar gün içinde bulundukları birçok faaliyette farkında olmadan tırnaklarını oldukça sert biçimde kullanmaktadır. Gün içinde yapılan aktivitelerde tırnakların dıştan gelen darbelere karşı korunmasına özen göstererek, tırnak kırılmalarının önüne geçmek mümkün olacaktır. Kırılan tırnaklar sağlıklı bir biçimde uzamadığından, en baştan kırılmalarını engellemek için önlem almak çok daha faydalı olacaktır.

Halk arasında yaygın bir şekilde uygulanan tırnak uzatma yöntemleri vardır. Tırnaklarının çabuk uzamasını isteyen birçok kadın, çevresinden duyduğu çeşitli formülleri uygulamaya çalışır. Ancak tırnakların normal uzama hızından daha hızlı gelişmesi mümkün değildir. Vücudunuzun belirlediği tırnak uzama hızı sabittir ve bunu hızlandırmak için dışarıdan uygulanacak herhangi bir yöntem yoktur. Ortalama olarak, bir insanın tırnakları ayda 3 mm uzar. Sizin yapmanız gereken; doğru bir şekilde beslenerek ve tırnaklarınıza dikkat ederek, sağlıklı bir biçimde uzamalarını sağlamaktır. Sağlıklı gelişen tırnaklar daha sağlam olacağından, kırılarak vakit kaybetmenizi engeller.