Tırnak soyulması

Parmakları koruma ve işlevselliği artırma konusunda büyük fayda sağlayan tırnaklar, günümüzde işlevsellikten çok bir estetik araç halini almıştır. Artık kadınlar için önemli olduğu kadar erkekler içinde estetik görünüm açısından önem taşıyan tırnaklar, dış güzelliğin ayrılmaz bir parçasıdır. Tırnakların güzel görünmesinin sırrı ise; “sağlıklı” tırnaklara sahip olmaktır. Tırnakların dış görünümünü olumsuz yönde etkileyen sorunlardan biri olan tırnak soyulması, yaygın olarak birçok insanda görülmektedir.

Tırnak soyulması:

Temel yapı taşı Keratin ismi verilen bir madde olan tırnaklar, vücudun bir parçası olduğundan iyi bakılması gerekir. Tırnak soyulması; yeterli beslenmeme ya da yanlış uygulamalar sonucu güçsüz kalan tırnakların üst yüzeylerinin aşınarak soyulmasıdır. Tırnak yapısı incelerek, dışarıdan gelen etkiler ile zarar görür. Soyularak daha da zayıflayan tırnakların deri ile bağlantısı kesilir ve tırnak kaybı kaçınılmaz olur.

Tırnak soyulmasının nedenleri:

Tırnakların soyulmasının temel sebebi yanlış beslenmedir. Tırnakları oluşturan Keratin’in üretilebilmesi için gerekli olan; A vitamini, Çinko, folik asit ve Kalsiyum eksikliği, tırnak yapısının bozularak soyulmasına neden olur. Bu aşamada doğru bir beslenme programı oluşturarak, gerekli tırnak bakımlarının yapılması gerekir.

Tırnak soyulmasına neden olan bir diğer konu da, yapılan yanlış uygulamalar ve tırnakların özensiz kullanımıdır. Oje çıkartmak için sıkça kullanılan aseton, hem tırnakların hem de tırnak kenarlarındaki etin güçsüzleşmesine neden olur. Nemlenmeye ihtiyacı olan tırnaklar, kuruduğu içinde soyulabilir. Düzenli olarak nemlendirici kullanılması, daha sağlıklı tırnaklara sahip olmanın temel noktasıdır. Ayrıca her ne kadar estetik olsa da tırnak uzatmak; bakterilerin rahatça yerleşebileceği tırnak altı bölgesini genişlettiğinden, tırnak soyulmalarına neden olmaktadır.

Tırnak soyulmasını engelleme yolları:

Dışarıdan uygulanan bakım yöntemleri ile tırnak soyulmasını önleyemiyorsanız, en kısa sürede doktora başvurun. Hangi maddelerin tırnak soyulmasına neden olduğu öğrenerek, beslenmenizi buna göre ayarlayabilir. Doğru bir beslenme programı; tırnaklarınız için gerekli olan maddelerin kana karışmasını sağlayarak, tırnak soyulmalarını önler.

Ayrıca her gün oje sürmemeye de özen göstermeniz gerekmektedir. Kullanacağınız ojenin sağlık bakanlığından onaylı olduğuna ve tırnaklarınızda uzun süre kalmadığından emin olun. Banyodan sonra yumuşayan tırnak etlerinize nemlendirici uygulayarak da tırnak soyulmalarının önüne geçebilirsiniz.