Muhabbet kuşu bakımı

Muhabbet kuşları ülkemizde birçok insanın severek baktığı ve konuşturmak için büyük çaba harcağıdı evcil hayvanlardır. Muhabbet kuşlarının insanlar tarafından söylenen kelimeleri ezberleyerek söyleyebilmesi, kuşkusuz çoğu insanın bu hayvanlara olan düşkünlüğünün kaynağıdır. Ancak yapısal olarak çok hassas hayvanlar olan muhabbet kuşlarının, doğru şekilde bakılmaya özen gösterilmesi gerekir. Birçok evcil hayvan türünden farklı olarak muhabbet kuşları, çevresel faktörlerden çok çabuk etkilenebilir.

Muhabbet kuşu bakımında dikkat edilmesi gereken ilk konu, hayvanın yeminin mutlaka her gün kontrol edilmesidir. Muhabbet kuşları yemleri yedikten sonra yemin kabuklarını yemlikte bıraktığından, dışarıdan bakan insanları hayvanın yemi olduğunu düşünebilir. Bu nedenle her gün yemliğin içerisi kontrol edilmeli, yemliğin içerisindeki kabuklar üflenerek temizlenmeli ve yeni yem eklenmelidir.

Muhabbet kuşlarının beslenmesinde özen gösterilmesi gereken bir diğer konu da, hayvanların yemlerine düzenli olarak kum karıştırmaktadır. Muhabbet kuşlarının tükettikleri besinleri çiğneyebilecek dişleri olmadığından, düzenli olarak kursaklarına kum almaları gerekir. Kuşun yemine karıştırılan kum kursağına giderek, yediklerinin öğütülmesini sağlamaktadır. Bu nedenle her hafta yaklaşık olarak 1 çay kaşığı kuş kumu, yemlerinin içerisine karıştırılmalıdır. Bu aşama kullanılan kumun özel bir madde olduğu ve her kumun kullanılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Ayrıca muhabbet kuşu bakımı için gerekli olan gaga taşları da oldukça önemlidir. Gaga taşları muhabbet kuşlarının ihtiyacı olan Kalsiyum ve İyotu içerdiğinden, kuşun gagalaması esnasında bu minerallerin vücuda alınmasını sağlar. Ayrıca gaga taşları muhabbet kuşlarının gagalarının daha temiz olması açısından da önemlidir. Gaga taşının içerisinde bulunan iyot, gaganın üzerindeki çizik ve oyuklarda biriken bakterilerin de ölmesini sağlar. Bunun haricinde veterinerler tarafından tavsiye edilen vitamin ve mineral karışımları da kuşun daha sağlıklı bir şekilde yaşaması için kullanılabilir. Sıvı şekilde bulunan ve kuşun suyuna karıştırılan bu karışımlar, muhabbet kuşunun bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini ve böylece çevresel faktörlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır.

Bazı muhabbet kuşu sahipleri kuşlarının yıkanmayı çok sevdiğini söylemektedir. Ancak burada altının çizilmesi gereken konu; muhabbet kuşlarının duş almaya ihtiyacının olmadığı ve kesinlikle yoğun bir banyo yaptırılmaya kalkışılmamasıdır. Ayrıca saç kurutma makinaları ile kuşu kurutmaya çalışmak da, muhabbet kuşunun sert bir rüzgara maruz kalması nedeni ile hastalanmasına neden olacaktır.