Rothschild Ailesi

Bilinen insanlık tarihinin en zengin ailelerinden biri olan Rothschild Ailesi sahip olduğu milyarlarca dolarlık serveti, şüphesiz ailenin kurucusu olarak kabul edilen ve günümüzde kullanılan modern bankacılık sistemini icat eden kişi olarak da kabul edilen Mayer Amschel Rothschild’e borçludur. 1744 yılında Almanya’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mayer A. Rothschild, “küresel ekonomi” kavramının ortaya çıkmasını sağlamış ve bankacılık sektöründe uluslararası ölçekli faaliyetlerde bulunmuştur.

Almanya’da başladığı bankerlik kariyerine daha sonra İngiltere’ye taşınarak devam etmiş ve buraya oğullarını da bankacı olarak yetiştirerek hızlı bir yükseliş sürecine girmiştir. Mayer A. Rothschild beş çocuğunu Frankfurt, Paris, Viyana, Napoli ve Londra gibi Avrupa’nın stratejik kentlerine göndererek, geniş çağlı bir bankacılık faaliyeti içerisine girmiştir. Meşhur Napolyon’un İngiltere ile yaptığı savaşta servetini inanılmaz oranda genişleyen Mayer A. Rothschild’in Waterloo Savaşı’nı tek başına finanse ettiği dahi söylenmektedir.

Savaş döneminde birçok hükümete ve krallığa kredi açarak borç para veren Mayer A. Rothschild, oğlu Nathan Mayer’e Londra Borsası’nda sahip oldukları tüm hisse senetlerini satışa sunması talimatını vermiş ve böylece savaş döneminden inanılmaz bir karla çıkmayı başarmıştır. Bu aşamada Mayer A. Rothschild büyük bir zeka örneği göstermiş ve oğlunun hisselerinin tamamını satışa sunmasıyla insanların Napolyon’un savaşı kazandığı sanmasına sağlamıştır. Avrupa zenginlerinin tamamı Napolyon’un kesin galibiyet elde ettiğini düşünerek tıpkı Rothschild’ler gibi hisselerini satışa sunmuş ve böylece Nathan Rothschild de bir yandan tüm Avrupa’nın hisselerini toplamıştır.

Avrupalı zenginler yalnızca bir gün sonra Napolyon’un savaşı kaybettiğini öğrenmişlerdir ki Mayer A. Rothschild, sahip olduğu çok geniş istihbarat ağı sayesinde bu bilgiye herkesten önce ulaşmayı başarmış ve bu şekilde de bu akıllıca hamleyi yapmıştır. Tüm hisseleri elinde toplamayı başaran Rothschild Ailesi böylece bir gece içerisinde dünyanın en zengin ailelerinden biri olmayı başarmıştır. Rothschild Ailesi’nin servetine servet katmasını sağlayan Hong Kong ise, İngiliz tüccarların Çin’den getirdiği afyonla doğrudan bağlantılıdır.

Bu dönemde büyük bir gelir kaynağı olan Çin Afyonu iki devlet arasında yaşanan sorunlar nedeniyle birden Çin dışına çıkartılamaz olmuş ve zor durumda kalan tüccarlar, İngiliz Hanedanı’nı Çin ile savaşmaya ikna etmek istemişlerdir. Bu amaçlarında başarılı olamayınca araya Mayer A. Rothschild girerek İngiliz Hanedanı’nı Çin ile savaşmaya ikna etmiş ve yapılan savaş sonunda yenilen Çin, Hong Kong’u İngilizlere bırakmak zorunda kalmıştır. Yardımlarının karşılığı olarak günümüzde akıl almaz bir olay olmasına rağmen Hong Kong’u “alan” Rothschild Ailesi, burada kurduğu ve günümüzde de dünyanın en büyük bankalarından olan HSBS ile servetine servet katmıştır. Ayrıca dünyanın en zengin ailelerinden bir diğeri olan “Rockefeller Ailesi”nin de kurulmasını da büyük oranda finanse ettiği ve günümüzde dünyadaki elmas ticaretinin %90’ı, altın ticaretinin %40’ı, maden ticaretinin %15’i Rothschild Ailesi’nin kontrolünde olduğu iddia edilmektedir.