Uyarıcı haplar ve etkileri


Android cihazlar için tasarladığımız zeka oyunu Sokoban Piliç'i Google Play'den yüklemek için aşağıdaki resme tıklayın.

Google Play sayfasına gitmek için tıklayın!

Uyarıcı hapları genellikle yarım tane, bir tane almakla başlıyor insanlar, daha sonraki zamanlarda bu dozaj giderek artıyor. Kaç tane kullanıyor olursa olsun kişi bir zaman sonra kullandığı miktarla bir takım fiziksel ve zihinsel olumsuzluklar yaşamaya başlıyor.

Çarpıntılar, huzursuzluk, sıkıntı özellikle yerinde duramama sinirlilik halleri kendini işine verememe, işi, okulu sürdürememe bu insanlarda sık gördüğümüz durumlar. Ama birçok bağımlının yaptığı gibi bunları inkar ediyorlar. Ve bu bağımlılığa göre hayatını yeniden organize ediyorlar. Ben zaten okumak istemiyorum, o işi de sevmemiştim gibi bahanelerle hayatlarını kayıplarla sürdürmeye devam ediyorlar.


Uyuşturucu haplar bağımlılık yapabilir bu bağımlılığın en önemli göstergesi de kişinin bunları canının ister hale gelmesidir. Birtakım başka aktivitelerden fırsat bulup zaman ayırıp bunu yapmaya yönelmesidir. Başka eğlencelerden gittikçe uzaklaşması ve eğlence anlayışının bunun etrafında odaklanması uyarıcı hap bağımlılığının en önemli göstergesidir.

Bazı kişilerde paranoya, halüsinasyon gibi etkiler yapabilir hele bunu yaşayıp artık beyin kimyasını somut olarak bozduğunu görmesine rağmen kişi bunu tekrar tekrar kullanıyorsa bu da çok güçlü bir göstergedir.

Bu hapların eroin gibi ağır bir yoksunluğu yoktur ancak yoksunluğunun olmaması bağımlılığının olmaması anlamına gelmez.

Bağımlılık zarar verdiğini bilmesine rağmen kişinin bunu tekrar tekrar yapmasıdır.

Bunun zararları konsantrasyon, hafıza bozukluğu, kullanılmadığında yaşanan sinir ve enerji kaybı gibi, kişi bunları yaşayıp eğlence için bunu tekrar kullanıyorsa bağımlı demektir.

10 Comments

 1. selamun aleyküm
  UYUŞTURUCUNUN SUÇ NİTELİĞİ çok hafife alınıyor. İNSANI ÖLDÜRMEKLE EŞDEGERDİR.
  TOPLUMU ÇÖKERTİYOR.
  HUKUKTA suç cezaları yol açtığı sonuca göre düzenlenmelidir.

 2. kaan

  s.a ben 2buçuk yıldır haftada bi hap atıyorum hanı iyice kendimi kaptırdım atmadığım zamanlar bıle sanki atmışım suan kafamda gibi hıssedyrm atmadgm zamanlar sinirlilik olmyo Bnde attgm zaman ise çok duygusal oluyorum 19 yasındayım ama sanki 30 yasinda bi adam gibi konsyrm yuruyusum mimiklerim herseyım degsyo ve ben ilk zamanlar 1 tane hapla 4saat kafa yasıyordum suan ise 3 veya 4 tane anca kanıma giriyo ama dedgm gibi haftada bi atıyorum canım çekiyo ama oyle asiri derece degl evet çok zayıfladım asiri su içiyorum 173 boyum var 62 kiloyum bana yardım edermsnz ben bagımlımıyım ?

 3. a.s kardeş bende 4 önce başladım haftada 2 ve ya 3 kez atıyroumdum ama bu yıl başında 4 tane birden attım öle bir kafa yaşadımki ne oldugunu anladım resmen içimdeki organları eritiyordu. halisilasyon görmeye başladım.
  ve bundan sonra atmıcama yemin ettim ve kafamda bitirdim.
  inanıyorumki. bundan sonrada atmıcam. herşey kafada bitiyor. kafandan silersen eger onu bırakrsın.

 4. meraba bn 15 yasındayım daha yeniyim 5 aydan belli kullanıyorum haftada 1 2 tane haap atıyorum içmek istemiyorum ama içiyorum kendimi ona muhtac hissediyorum halisilasyon görüyorum bnde cok sinir oluyor ne olursa dagıtıp kırıyorum aman diyim siz siz olun allah yolundan iyilik yolundan çıkmayaın eriyip gidiyoruz yawas yawas..

 5. orknnnnnn

  kafanza göre biraderim yaramıyorsa içmiycen:D

 6. Can

  KISA VE ÖZ 1 taneyeLe başladım

 7. ismi lazım degıl

  yasım 20 ortalama 3 sene uyusturucu kullandm esrar kubar bonzaı jameıka hap ex vs ıclerınden ıse ınsanı en cok tutan happpp ustune basa basa soyluyorum hap bn su anda kullanmyrm hıc bıse ınsanın kafasında bıter ama unutmayın hepsınden gecersın ama hap ınsanın 10 yıl sonra aklına duserse gıder o hapı atar…..

 8. Memoo

  Bende atıyorum haftada 1-2 kere 18 yasındayım ve 4 yıldır kovalıyorum bende bi bağımlılık yada başka bi sinir hafıza kaybı söz konusu değil atıyorum şekerlerimi müziğimi yapıyorum 😀 herşey beyinde bitiyor şeker bagımlılık yapmaaaaz.

 9. Ecstasy

  Şekerin bi bağımlılığı yok, akıllı bi insansan sadece gerektiği zaman da kullanırsın kafanı yaşarsın.. hergün hergün tekrar etmenin bi mantığı yoktur. ki zaten bi süre sonra 2 tane 3 tane 4 tane atmak istersin. zaman sonra 4 tanenin kafası da yetmez 5 e çıkarırsın zamanla o kafalar da yetmez peynir e kayarsın damardan alırsın derken derken bi bakmışsın hiç yokmuşsun :) gerek yok kardeşlerim. Kur rakı sofranı dostlarınla kadehini tokuştur. En fazla kusarsın. Haydi iyi takılmalar gençler.

 10. enes

  Allah hepimizn yar ve yardimcisi olsun cok ictim ve birakdim ne kadar eglenio gibi hissetmissemde hicbi sekilde hepsi yalanmis sadece aci cektiro

Bir Cevap Yazın