Tortilla ekmeği tarifi

Karayipler’den Meksika’ya, Latin Amerika’dan ABD’ye oldukça geniş bir coğrafyada çok yoğun bir biçimde tüketilen tortilla, İspanyolca bir kelimedir ve “turtacık” manasına gelir. Yassı bir ekmek türü olan tortilla beyaz undan yapıldığı gibi mısır unundan yapılan türü de oldukça beğeni toplamaktadır. Mayasız bir hamurdan yapılan ve bu özelliği ile daha sıkı bir dokuya sahip olan tortilla ekmeği, ekmek türü olduğu için her öğünde ve her şeyle birlikte yenilebilir. Avrupalı toplumların Amerika Kıtası’nın tüm kaynaklarını sömürmeye başlamasından çok öncelerinde dahi Amerikan yerlileri tarafından yapılan tortilla, İspanyol istilasında fark edilmiş ve İspanyollar tarafından bu ismi almıştır. Günümüzde en çok tüketilen türleri; Torilla Cips, Buğday Unu Tortillası, Diz Tortillası (oklava ile değil diz üzerinde elle açılır) ve Karidesli Tortilla’dır. Tarif ABD’de de en çok kullanılan “mısır unlu tortilla” tarifidir.

Malzemeler;

  • 1 su bardağı mısır unu
  • 1 çorba kaşığı Ayçiçek yağı
  • 1 su bardağı elenmiş beyaz un
  • 1 su bardağı içme suyu
  • 2 çay kaşığı pul biber (tercihen acı)
  • 1/2 çay kaşığı tuz
  • Açmak için yağlı kağıt

Hazırlanışı;

Geleneksel olarak hamur yoğrularak yapılabilse de, orijinal yöntemle tortilla hazırlamak biraz daha farklıdır. Derince bir tencerenin içine 1 su bardağı içme suyu konur ve su kaynamaya başlayınca içinde Ayçiçek yağı, tuz, pul biber ve elenmiş mısır unu atılır. Tel yardımı ile hamur topakları tamamen dağılıncaya kadar tüm malzeme çırpılır ve ocağın altı kısılır. Mısır unu koyu bir bulamaç haline gelinceye dek 4-5 dakika karıştırılarak kaynatılır. Mutfak tezgahının üzerine elenmiş beyaz un serpilir ve kaynadıktan sonra ılımaya bırakılan mısır unlu karışım bu unun üzerine dökülür. 5-10 dakika kadar elle yoğurabilecek kadar soğan mısır unu bulamacının üzerine de beyaz un serpilir ve yoğurma işlemine geçilir.

Tortilla hamuru klasik hamurdan farklı olarak içine sürekli su ilave edilerek yoğrulmaz. Başlangıçta konan su, 1 su bardağı mısır unu için yeterlidir. Ülkemizde hamurun kıvamını tutturmak için su eklenirken, tortilla yapımında farklı olarak bulamaç haldeki hamurun kıvam alması için un eklenir. Un eklendikçe hamurlaşan karışım, klasik olarak “kulak memesi” kıvamına geldiğinde hazır demektir. Ceviz büyüklüğünde topaklar koparılır ve yağlı kağıdın arasına konarak oklava yardımıyla tortilla hamuru açılır. Daire şeklinde ince bir biçimde açılan hamur, yağsız kaliteli bir teflon tavada pişirilir. Tıpkı gözleme pişirilir gibi tortilla ekmeğinin her iki tarafı da nokta nokta karardığında tavadan alınır. Afiyet olsun…