Karidesin faydaları

Kabuklular sınıfın üyesi olan ve belki de deniz ürünlerinin en lezzetlilerinden biri olan karides, Kuzey Amerika ve Avrupa kıyılarında tatlı tuzlu su fark etmeden birçok farklı bölgeden çıkarılmaktadır. On ayaklı bir eklembacaklı olan karidesin insan sağlığı açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydaların başında Omega 3 doymamış yağ asidi açısından çok zengin bir içeriğe sahip olması gelir. Selenyum, D Vitamini gibi alınması zor olan bir vitamin türü açısından da son derece zengin olan karides, insan bedenine çok çeşitli açılardan yarar sağlayan bir deniz canlısıdır. Yılın neredeyse her zamanı çıkarılan karides, donmuş olarak da marketlerden satın alınabildiğinden her zaman tüketilebilmektedir.

Dünya sağlığını tehdit eden en ciddi sorun olan kanserle mücadele eden karides, mineral zengini bir deniz kabuklusudur. Selenyum üzerinde yapılan araştırmalar bu mineralin kansere sebebiyet veren birçok farklı kimyasalı etkisiz hale getirdiğini ortaya koymuştur. Karideste de yüksek miktarda Selenyum bulunmakta ve “ölçülü” tüketilmesi halinde insan bedenine büyük yarar sağlamaktadır. Düşük kalorili protein kaynağı olan karides, günlük protein ihtiyacının karşılanması için rahatlıkla tercih edilebilir. Özellikle fazla kilolarından hızlı şekilde kurtulmak isteyenlerin son yıllarda tercih ettiği yüksek protein diyetleri için ideal tercih olan karides, hem vücuda yüksek miktarda protein alınmasını hem de düşük oranda kalori alınmasını sağlayarak çift taraflı fayda sağlar.

Bir porsiyon karideste ortalama olarak 20-25 gram protein olmasına karşın sadece 110-120 kalori enerji vardır. B12 Vitamini de içeren karides yüksek protein diyetleri esnasında kan hücrelerinin de sağlıklı kalmasını sağlar. Kalsiyum ve Fosfor gibi maddeleri de ihtiva eden karides, günlük alınması gereken mineral ihtiyacının önemli bir miktarının karşılanmasını sağlamaktadır. Diş ve kemik gelişimini destekleyen en önemli maddeler arasında yer alan karides, özellikle gelişme çağındaki çocuklar tarafından tüketilmelidir. Annelerin çocuklarına pişirmeden önce karidesi göstermemesi ve ayıklanmış olarak tabaklarına sadece etlerini sunması, çocukların da bu yararlı düşük kalorili protein kaynağından faydalanmasını sağlayacaktır.

D Vitamini içerdiği için de kemik gelişimine katkı sağlayan karides, beyin fonksiyonlarının düzenli bir şekilde gelişmesine de yardımcı olur. İçerdiği Omega 3 yağ asidi ile beyin gelişiminin temel yapı taşlarından olan bu yağ asidinin ihtiyaç duyulan miktarda alınmasını sağlamaktadır. Yüksek kalori diyetlerinde sağlıklı kalmak için 1 porsiyonu aşmadan rahatlıkla haftada birkaç gün tüketilebilir. Tüm bunların haricinde daha da pek çok vücut fonksiyonun gelişmesine ve düzenli bir şekilde çalışmasına destek olan karides, görüntüsüne bakılmadan herkes tarafından düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerden biridir.