Plastik yerine kağıt bardak

Bir çok ülkede insan ve çevre sağlığı açısından plastik ve köpük bardak yerine kağıt (karton) bardaklar yaygın olarak kullanılmaktadır.


Plastik bardak, tabak ve malzemelerin sıcak yiyecek ve içecek tüketiminde kullanılması sağlığa sakıncalıdır. Plastik bardağın içine konularn 70-90 derece sıcaklığındaki içecek polimer (plastik) malzemeyi ısı etkisi ile çözerek monomerlerine ayırır. Monomerler ise insan için tehlikeli ve kanserojen bir maddedir.

Plastik bardaklara alternatif olarak görülen köpük bardağın ısıl dayanılıklığı plastiğe göre daha fazla olsada gözenekli yapısı nedeniyle 100 derecedeki sıvılar bu maddenin çözünmesini sağlayabilir. Sonuç olarak monomerik madde yine sıvıya geçeceğinden insan sağlığı için tehlike oluşturur.

Sıcak su ile en az ilişki içerisinde olan malzeme ise plastik ve köpüğe alternatif olan kağıttır. İnsan sağlığı ve çevreyi koruma adına geri dönüşümü olan kağıt bardak, bir çok ülkede sıcak ve soğuk hertürlü içeceğin satışında tercih edilmektedir. Özellikle ABD ve AB’de kağıt bardak yaygın olarak kullanılır. Ülkemizde ise henüz kağıt bardak kullanımı yeteri kadar itibar görmemekte daha çok plastik tercih edilmektedir.