Ağız ve diş sağlığı

Ağız ve diş sağlığı çok önemli fakat hayatı tehdit etmediğinden dolayıdır ki aynı zamanda pek te önemsenmeyen bir konudur. Ağız ve dişlerdeki bir takım problemler sindirim sisteminden insanın konuşmasına kadar bir çok işlevi olumsuz etkiler. Ağız ve diş sağlığında dikkat edilmesi gereken hastalıklar şunlardır:

Diş çürümesine dikkat

Diş üzerindeki bakterilerin oluşturduğu asit diş minesinde oyuklar meydana getirir. Bu oyuklar genişleyerek diş minesinin iyice erimesine sebep olur ve çürük büyüyerek dişte büyük bir oyuk oluşturur. Çürük dişin özüne doğru ilerledikçe ağrı meydana gelir.

Diş çürüğünü önlemenin en önemli yolu dişleri günde iki defa fırçalayarak plak oluşumunu önlemektir. Ayrıca florürlü diş macunlarını tercih etmeli ve diş ipi kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Diş eti hastalıkları

Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi dişlerdeki kanamadır. Bunun dışında diş etlerinde kızarma ve şişme oluşması, ağızda kötü koku ve kötü bir tat olması, dişetindeki çekilmeler ve dişlerdeki sallanmalar diş eti iltihabı ve hastalıklarının belirtilerindendir.

Diş eti hastalıklarını önlemenin en önemli yolu da dişleri fırçalamaktan geçer. Günde en az iki defa dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalı, yumuşak ve yapışkan yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Kendi kendinize dişlerinizi kontrol etmeli ve 6 ayda bir bir hekime muayene olmalı ve diştaşı temizliğini yaptırmalısınız. Ayrıca dişlerinizi fırçalarken diş ve diş eti arasındaki bölgeyi unutmamalı ve doğru fırçalama tekniği kullanarak fırçalamalısınız.

Diş neden kırılır?

Diş bir etki olmadan kırılmaz. Kırılan diş ya dışardan bir darbe ile kırılmıştır yada çürüğün büyümesi ile zayıfladığından kırılmıştır. Bu iki nedene ek olarak yanlış tedavi ile fazla oyulan yada kesilen diş te kırılabilir.

“Ağız ve diş sağlığı” için 105 yorum

  1. benimde diş eti sorunlarım var bana çok yardımcı oldunuz ama sitenizi hiç beğenmedim lütfen güzel yapın ama bilgiler çok güzel burdan öğretmrnime selamlar teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrr
    byebyebyebye

  2. benim bi sorum olucakdi erkek kardesim(5) kosarken yere düstü ve o esnada disi etin icine girdi disi kanamaya basladi smdi yukarda bulnan etin icinde sorum bu dis iyilesrmi büyüdügünde yoksa hep böylemi kalir ? geri yazarsaniz cok sevnrm

  3. Diş Çürümesi için ben çözümü Damla Sakızlı Papatyalı diş macunu işe çözdüm tüm firmalar üretiyor heryerdede var pahalı depil sonuçta Damla sakızının antiseftik etkisi bakterileri yaşatmadığından engelliyormuş araştırdımda bunu buldum

  4. kardeşim dişime vurdu üst dişimden bir sallanıo napabilirim acil cevap

  5. disimde curuk var,dolgu yaptirdim.disaridan bisey belli olmuyo ama agri var neyapa bilirim yardimci olursaniz sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir