Girişimci olmak mı istiyorsunuz?

girişimci-olmakSon zamanlarda en çok konuşulan konular arasında girişimcilik var. Bu nedenle burada girişimcilik konusu hakkında bazı paylaşımlarda bulunuyorum. Eğer sizinde aklınızda bir fikriniz varsa, bunu girişime çevirme noktasında yapmanız gereken çok önemli işler var demektir. Tabi aklınızdaki fikrin yeni bir ürün veya hizmet olması şart değil. Karlılığı iyi olan sektörlere girebilir, fark meydana getirerek kısa zamanda büyümeyi düşünebilirsiniz. İşin en kolay tarafı belki de ne yapacağınızı tespit etmektir. Ancak neyin ne olduğunu belirledikten sonra en zor aşamaya geçersiniz. Uygulama…

Bu aşamada sıkıntılar başlar. İhtiyacınız olan para, yetenekli insanların çevrenizde olması gerekiyor. Tabi bunlardan en önemlisi öncelikle bilgi. Eğer yapacağınız işi nasıl büyüteceğinizi veya müşterilere nasıl ulaştıracağınızı bilmiyorsanız, sanıyorum uygulamanın büyük bir ayağı eksik kalmış olur. En zor aşamalardan birisi de etrafınızda yetenekli insanların veya sizin gibi işini sahiplenecek kişilerin olmamasıdır. Herkes, ilk girişimin ne kadar zorlu olduğunu bilir ve kendisini kısa yoldan garantiye almak varken, -birinin yanında işe girmek, memur olmak gibi- sizinle riski bir yola çıkmaz. İkna etmeye çalıştıklarınızın da size dudak altından evet dediğini ama, gönüllerinin hiçte tasdik etmediğini kısa zaman sonra anlarsınız. O zaman yapmanız gereken, bir süre işinizi tek başınıza yürütme becerisini göstermek olacak. Daha sonra ise, meyve vermeye başladığınızda somut verilerle işin kazanç planını ortaya koyabilirsiniz.

İşin ilk meyvelerini aldığınızda, kendi enerjinizin ilk zamanlardan daha fazla olacağını görebilirsiniz. Bu enerjiyi doğru kullanabilirseniz, iyi bir network kurabilir ve kısa sürede girişimin olgunlaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu anlamda uzun bir süre gerekiyor tabi. En azından işin 3 sene kendisini götürmesi zor olabilir. Ama pes etmezseniz, elbette bir çıkış yolu bulunacaktır.

Nasıl daha iyi bir girişimci olursunuz?

Hayatın sadece işe girme mücadelesi olduğunu sanıyorsanız, yanlış bir yol tutuyorsunuz demektir. Eğer deli gibi öz geçmişinizi dolduracak aktiviteler arıyor ve bunu sadece işe beni alsınlar diye yapıyorsanız, neden kendinizi geliştirmeniz gerektiği hususunda bir fikriniz 123726yok, veya lan fikriniz işçi olmaktan öteye gidemiyor. Bunları iyi değerlendirdikten sonra neden girişimci olmalısınız sorusuna, değer yaratmak hayatın bir gayesi olduğu için gibi vecize cevaplar verebilirsiniz. Ancak  verilen bu gibi cevaplar başarılı bir girişimci olmak için yeterli değil. Eğer hayalinizde bir girişimcilik senaryosu varsa, bunu harekete geçirebilmeniz için bir güç lazım. Bu gücü kendinizde hissettiğiniz takdirde, çıkacağınız yolda zorluklarla karşılaşacağınızı bilin.

Bu zorluklarla mücadele etme sanatı, hayat boyu başarılı bir girişimcinin yol defterini oluşturacak. Her türlü badireler karşısında kendi karakter ve girişimcilik anlayışınızla çözümler bulmak, çözüme ve her zaman ilerlemeye çalışmak, başarının anahtarı. Eğer bir işinizin kurulması ve batması halinde girişimcilik serüvenine nokta koyup, kara kara düşünmeye ve ne yapmanız gerektiğiyle hayatınızı perişan etmeye odaklanırsanız, tüm her şeyinizi kaybedersiniz. Halbuki yapılan araştırmlar hayatında ilk defa girişim projesi gerçekleştirenlerin çoğunun başarısız olduğu ama ikinci girişimlerine devam edenlerin başarıyı sağladıklarını gösteriyor.

Yani ilk girişimden ders alıp, ikincisinin  nasıl olması gerektiği hakkında kafa yoralar başarılı olurken, birincisinde başarısız oldum, ne yapacağım, hayatım mahvoldu diye feryat edenler, sürekli bir başarısızlık döngüsü içerisinde kendilerini tekrarlıyorlar. Başarılı bir girişimci olmak için bir kez başarısız olmak veya hata yapmak doğal karşılanmalı ve bunlar fırsata nasıl dönüştürülür bilinmeli. Maden bir serüvenin içerisindesin nefesinin yettiği kadarıyla bu yolda ölmeden serüven bitti dememelisin. Burada başarısızlık diye bir kavram yok. belki hatalar var. Ama telafisi mümkün olan hatalar.