Zayıflama yöntemleri

Tüm dünyada obezite ve obeziteye bağlı hastalıkların her geçen gün artmaktadır. Birçok insanın fazla kilolarından şikayetçi olduğu ülkemizde de, tablo pek farklı değildir. Hareketsiz yaşam, dengesiz beslenme, günlük tüketilen yağ ve şeker  miktarının fazlalığı gibi birçok etken yüzünden insanlar kilo alır ve yaş ilerledikçe de her on yılda bir %10 yavaşlayan metabolizma nedeniyle alınan bu fazla kiloların verilmesi her geçen gün daha da zorlaşır.

Çoğu insanın zayıflama yöntemlerinin her zaman aç kalmak olduğunu zanneder. Bilinenin aksine aç kalmak; kan şekerini düşürerek daha çabuk acıkılmasına ve dolayısı ile daha çok yenmesine neden olduğu gibi, halsizlik ve yorgunluk gibi birçok farklı sorunun da baş göstermesine sebep olacaktır. Yeme sıklığını  azaltmak da kilo vermeyi zorlaştıran temel faktörlerden birisidir. Vücut aç kaldıkça alınan kalorileri harcamakta cimrileşir  ve ileride bir aç kalma durumunda lazım olabileceğini düşünerek, mevcut kalorileri yağa çevirerek depolar.  Yapılması gereken; yemek yeme sıklığını 3 ana, 3 ara öğüne bölmektir.

Yapılacak bir diğer basit önlemde yemek yeme sürenizi düzenlemeniz ve sofra süresini uzatmanızdır. Yemek yeme saatlerinizi düzenleyerek her gün aynı  saatler civarında yemek yemeniz, metabolizmanızı buna alıştırarak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Yemek  yerken lokmalarınızı yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yemeniz; hem tokluk hissiniz oluşana kadar az yemek yemenizi hem  de hazım kolaylığı sağlayacaktır. Yemeğiniz bittikten sonra sofradan mümkün olduğunca çabuk kalkın çünkü çoğu insan masada duran diğer yiyeceklerden atıştırır ve böylece yemeğin üzerine ekstradan kalori almış olur.

Akşam yemeğinizi yiyeceğiniz saat kilo vermenizi kolaylaştıracak önemli alışkanlıklardan biridir. İş yorgunluğunun ardından eve gelip  dinlenmek isteyen vücudunuz ağır bir akşam yemeğinin ardından metabolizmanızı iyice yavaşlatarak, sindirimin de  yavaşlamasına neden olacaktır. Birçok insan geç yediği akşam yemekleri yüzünden yatağa midesi dolu olarak  gitmektedir. Yemeğin üzerine tatlı yemek de kilo almanıza davetiye çıkartmak demektir. Zaten dolu olan midenize, fazladan bir şeker bombardımanı yapmanıza aslında hiç gerek yok. Bunun yerine gün içinde daha hareketli olduğunuz saatlerde yiyeceğiniz tatlıların kalorilerini harcamanız da  çok daha kolay olacaktır.

Kilo vermek için edinilmesi gereken belki de en önemli alışkanlık da, vücudunuzun ihtiyacı olan suyu almanızdır. Günde en az 2 litre su  içmeye özen göstererek, vücudunuzun doğal detoks işlemi için ihtiyacı olan suyu almaya çalışın. Su vücudunuzun normal çalışması için gerekli olan temel bir maddedir ve sadece kilo vermek için değil sağlıklı bir yaşam için de gereklidir.