Keten tohumunun faydaları

Neredeyse tüm diyetisyenler, sağlıklı kilo vermek için lif oranı yüksek gıdaların tüketilmesi gerektiğinden bahseder. Diyet programları uygularken lif oranı yüksek besinleri almak, kilo verirken sağlığın bozulmaması için son derece önemlidir. Keten tohumu; içerdiği yüksek orandaki liflerle sayesinde, diyet listelerinin vazgeçilmez besin maddesi haline gelmiştir.

Keten tohumunun zayıflamaya olan en büyük katlarından birisi sindirimi düzenlemesidir. Keten tohumunu kaynatarak  kullanabileceğiniz gibi, dövüp toz biçimine getirerek de kullanmanız mümkündür. Bir bardağa koyduğunuz kaynar suyun  içine bir çay kaşığı dövülmüş keten tohumu ekleyin ve bardağın ağzını kapatarak 2-3 dakika kadar demlenmeye bırakın. Sabah aç karnına ve gece yatmadan önce içeceğiniz bu keten tohumu çayı, kilo vermenizi önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

Lif oranı çok yüksek olan keten tohumunun kilo vermek için adeta ideal bir genetik yapısı vardır. Yediğiniz besinlerdeki lifler, kalori  değeleri çok düşük olduğu halde büyük oranda tokluk hissi vermesi ve acıkmayı geciktirmesi sebebiyle kilo verme açısından muazzam derece önemlidir. Dövüp toz haline getirdiğiniz keten tohumunu bal ile karıştırarak, sabah akşam aç karına birer çay kaşığı yiyerek de faydalanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken noktaysa; toz haldeki keten tohumu bol miktarda su çektiğinden, günlük düzenli olarak en az 2 litre su içilmesidir. Keten tohumunun içerisindeki lifler sindirim esnasında; özellikle kalın bağırsakta çok fazla genişleyeyerek, hacimlerini büyük oranda arttır ve ağırlığının 30 katı kadar su çekebilir. Bu nedenle normalde içtiğinizden daha fazla su içmeniz, keten tohumunun daha iyi sindirilmesi için gerekebilmektedir. Kalın bağırsaklara vardığında genişleyen keten tohumu, kilo vermek için yaptığınız diyete hem uzun süre tokluk hissi yaşamanızı sağlayarak hem de rahat bir sindirim süreci yaşamanıza yardımcı olarak büyük bir katkıda bulunur.

Ayrıca Omega3 yönünden de son derece zengin olan keten tohumu; göz, beyin ve üreme sistemleri üzerinde de oldukça  etkilidir. Omega3 eksikliği; retinaya zarar vererek görme bozukluklarına, sperm hücrelerinin işlevsel bozukluklar  göstermesine, beyinin çalışmasını olumsuz etkilediği için dikkat eksikliği ve davranış bozukluklarına neden olmaktadır.  Bu nedenle düzenli keten tohumu kullanımı kilo vermeye yardımcı olduğu kadar sağlıklı yaşamak açısından da son sadece önemlidir. Vücudun kilo kontrolünü yaşan Tiroid bezinin düzenli çalışması için de gerekli olan Omega3, keten tohumunun içerisinde bol miktarda bulunduğundan kilo kontrolü sağlanmasına büyük oranda yardımcı olmaktadır.