Doğum kiloları

Kadınların hamilelik döneminde kilo alması çok doğaldır ve hekimler anne adaylarının gebelik döneminde asla diyet yapmaması gerektiğinin de altını çizmektedir. Ancak doğum esnasında alınan kiloları doğum sonrası vermek, birçok annenin en büyük sıkıntısıdır. Bilimsel olarak sağlıklı bir gebelik dönemi geçiren bir annenin, gebelik döneminde 8-12 kilo alması normal olarak kabul edilmektedir. Ancak bu oran her kadının metabolizması farklı çalıştığından değişiklik gösterebilmektedir. Sağlıklı bir gebelikte zayıf annelerin 8 kilodan az, kilolu annelerinse 12 kilodan fazla alması tıbbi olarak gebeliğin sorunlu olduğunu göstermektedir.

Hamilelik döneminde alınan fazla kilolardan kurtulmak için aslında çok büyük bir uğraş içerisine girilmesine gerek yoktur. Birkaç küçük detaya dikkat ederek ve biraz da gayret göstererek her anne 2-3 ay içerisinde hamilelik öncesi kilosuna zorlanmadan gelebilir. Kadınların oldukça büyük bir oranı tüm hayatları boyunca güzel görünmeye ve estetiğe önem verdiklerinden, hamilelik sonrası alınan kiloları da kafalarına çok fazla takmaktadır. Bu nedenle doğumdan hemen sonra başlanılan diyetler; annenin doğumdan çıkan yorgun bünyesine zarar verebildiği gibi, anne sütünün kalitesini ve oranını da büyük ölçüde etkilemektedir. Anne sütünün etkilenmesi de, doğrudan bebeğin sağlığının olumsuz yönde etkilenmesi demektir.

Doğum esnasında 4-6 kilonun verildiğini belirten hekimler, doğum sonrası uygulanacak diyetler için en azından 2-3 hafta beklenilmesi gerektiğinin altını çizmektedir. Annenin doğum sonrası metabolizmasının dengelenmesi için birkaç hafta boyunca diyet programlarının ertelenmesinin ardından, her ay 1-2 kilo vererek sağlıklı bir şekilde zayıflamak mümkündür. Ayrıca tüm annelerin emzirme süresi içerisinde günlük tükettikleri kalori miktarına en az 500 kalori daha ilave etmeleri gerektiğini söyleyen uzmanlar, anne sütünün sağlıklı bir şekilde üretilmesi için bu ilave besin tüketiminin son derece önemli olduğunu söylemektedir.

Doğum sonrası annelerin kaliteli ve yeterli süt üretebilmesi için fazladan kalori almasına ilaveten içtikleri su oranını da arttırmaları gerekir. Normal insanlar için 2 litre olan günlük su tüketimi, emziren anneler için 3 litreye çıkmaktadır. Çünkü anne sütünün yaklaşık olarak %80’i sudan oluşmaktadır. Birçok anne doğum sonrası kilo vermek için tükettiği besin miktarını azalttığı gibi, su tüketimini de düşürmektedir. Bu durum annenin kilo vermesine yardımcı olduğu kadar süt üretiminin de muazzam derecede azalmasına neden olmaktadır.

Örnek olarak; hamilelik süresi boyunca 15 kilo alan bir annenin, doğum esnasında 5 kilo kaybettiğini varsayalım. Sonuç olarak ,bu annenin doğum sonrası vücudunda 10 kilo fazlalık vardır. Uzmanların tavsiye ettikleri gibi her ay düzenli olarak 1-2 kilo vererek bu anne, 5 ay içerisinde gebelik öncesi kilosuna dönebilmektedir.