Yüz bakımı

Vücudunuzun dış etkiler ile ilk karşılaştığı ve bir nevi savunma mekanizması görevi gören cildiniz, sahip olduğunuz en geniş organdır. Bu nedenle cildinizin bir önemli bir organınızın olduğunu düşünerek, sağlıklı kalabilmesi için gerekli bakımı yapmanız gerekir. İnsanların dış görünüm ile birbirleri üzerinde ilk değerlendirmeyi yaptığını düşünürsek, vücudunuzda ilk bakılacak yer yüzünüz olacaktır.

Yüz bakımı için dikkat edilmesi gerekenler

Aynaya baktığınızda yüzünüzde bir kırışıklık ya da minik bir leke görseniz, hemen paniğe kapılarak bakım maskeleri uygulamaya başlarsınız. Güzel bir yüze sahip olmak için sorun yaşadığınızda değil, her zaman düzenli olarak yüz bakımı uygulamalısınız. Yüzünüzde deformasyon olmaması için dikkat etmeniz gereken en önemli konu; cildinizi dış etkenlerden korumanızdır. Büyük şehirlerin vazgeçilmez bir parçası haline gelen hava kirliliği, ozon tabakasının incelmesi ile etkisini arttıran güneş ışınları, yüzünüzün ani sıcaklık değişimlerine maruz kalması ve kalitesiz cilt bakım ürünleri kullanmak yüz bakımınızı olumsuz yönde etkileyen temel hususlardır.

Yaz aylarının gelmesi ile güneş ışınlarının dünyamıza daha dik gelmesi yüzünden, yüzünüzü korumaya ekstra özen göstermelisiniz. Güneş ışınlarında bulunan ultraviyole ışınlar; hem cilt kanserine hem de yüzünüzde güneş lekeleri oluşmasına neden olur. Bu nedenle özellikle güneş ışınlarının dik bir açı ile geldiği öğlen saatlerinde, koruyucu krem sürerek ve güneş ışığını kesen şapkalar takarak dışarı çıkmaya özen göstermelisiniz.

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için

Düzenli olarak yüz bakımı yaptığı halde istediği sonucu alamayan insanların çoğu, yeteri kadar su almadıkları için güzel bir cilde sahip olamaz. Cildinizi oluşturan “epidermis tabakası” yaklaşık olarak %25 sudan meydana geldiğinden, cildinizin sürekli nemli olması gerekir. Yüz bakımını desteklemek için cildinize ihtiyacı olduğu suyu verin ve kış aylarında dahi günde en az 2 litre su içmeye çalışın. Böylece daha parlak ve yumuşak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yüz bakımı için unutmamanız gereken bir diğer nokta da, cildinizi düzenli olarak temizlemeniz gerektiğidir. Düzenli bir şekilde her gece yatmadan önce yüzünüzü temizleyerek, cildinizde bulunan gözeneklerin açık olmasını sağlayın. Gün içerisinde birçok yabancı maddeye maruz kalan yüzünüz, cild gözeneklerinde biriken yabancı maddeler yüzünden nefes alamaz hale gelir. Cildinizin de yaşayan bir organınız olduğunu unutmayın ve cildinizin sağlıklı bir biçimde yaşayabilmesi için her zaman temiz tutun. Yüzünüzü temizlemek için asla sabun kullanmayın. Çünkü el sabunlarının PH derecesi çok yüksek olduğundan, cildinizin kuruyarak çatlamasına neden olur. Ph derecesi cildinize uygun olan sıvı temizlik ve bakım ürünlerini kullanarak, daha sağlıklı bir cilde ve dolayısı ile daha güzel bir yüze sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı bir cildin en önemli noktasının doğru beslenme olduğunu unutmayın. Cildinizin sağlıklı kalabilmesi için ona ihtiyacı olan mineralleri sağlamanız gerekir. Doğru bir beslenme programı uygulayarak birkaç hafta içerisinde, cildinizin fark edilir derecede güzelleştiği görebilirsiniz.