Sosyal fobi ve karşı cins ilişkileri

Evet, karşı cins ilişkileri yaşamımızda önemli bir yer tutmakta. Fakat sosyal fobik insanlar için bu önemli konu, adetâ bir kabus haline geliyor. Nedeni ise, kendini bastırılmış olarak yani eziklik duygusu içerisinde hissetmeleri. Bu nedenle, sosyal fobik insanlarda genelde “platonik aşklar” görülmektedir.

Bazı sosyal fobikler karşı cins ile ilişkilerinde kendilerini başarısız hissederler, kendi başlarına karşı cinsten arkadaş sahibi olamazlar, hatta bu nedenle bekâr kalabilirler. Bunu aşabilmek için başkalarının kendilerine yardımcı olmasını bekler ve görücü usulü ile evlenme yoluna giderler.


Sosyal fobi nedeniyle duygularını başkalarıyla paylaşamayan insan karşı cinsle ilişkilerinde ciddi sıkıntılar yaşar. Görüşmeye gelen pek çok kişi karşı cinsten biriyle yemeğe çıkacağı zaman mide bulantısı, kusma, ellerinin titremesi gibi durumlarla karşılaştığından ve bu durumun kendisini daha çok endişelendirdiğinden şikayet eder. Sevdiği kişiye açılamayan bu sosyal fobik kişiler, zaman geçtikçe karşı cinsten kaçmaya, adeta onlardan korkmaya başlar. Sürekli karşı cinsin olduğu alanlardan uzak kalma gerekliliği hissine kapılır ve öyle de yapar. Hissettiği duygular onun için bir yük haline gelir fakat bir şekilde kendi çözümünü üretemez. Kişi duygularını engellemeyi başaramayınca gerilir, gerildikçe de bulantı hissi ve titreme artar. Bulantı, titreme gibi rahatsızlık veren durumlar gerilimi daha da arttırır. Yani tam bir kısır döngü yaşanır.

Bilinmesi gereken bir şey var ki; hiç bir varlık diğerinden üstün değildir. Bu yüzden gereksiz heyecanlanmalar ve kendini soyutlamalar, insanı çözüm üretmekten uzaklaştırır ve kişi gittikçe kötü bir hal alır. Yapılması gereken, fobinin üzerine gitmek ve onu yenmektir. Bunun için fırsat buldukça karşı cinsin olduğu alanlarda da yer almalı ve konuşmalıdır. Bu, sosyal fobiklerin sandığından daha kolay bir şeydir.