Alkol bağımlılığı

Alkol bağımlılığı nedir?

Alkol bağımlılığı deyince bunu çok dozla alakasını kurmuyoruz, bağımlılık demek işte o kullanılan maddenin kişinin sağlığını bozması, sosyal ve iş yaşamını bozması, çevresel ilişkilerini ve evliliğini etkilemesi kabaca bunları göz önüne aldığımızda bu faktörleri bozuyorsa kişi bağımlıdır diyebiliriz.

Alkol bağımlılığının zararları

Alkol kullanımı tek başına ciddi bir beslenme problemi çıkartır, 1 gr alkolde 12 gr enerji vardır, bu yüzden günde 300 cc alkol içen kişi 4000 kalori civarında beslenme gücü kazanır gün içerisinde yediği yemekler hariç.

Savaşan bir erin kalori ihtiyacı 3500 kaloridir, dolayısıyla alkol kullanan kişinin ne kadar kötü beslenme bozukluğu gösterdiği ve fazla kalori alıp bunu da harcamadığını varsayarsak ciddi metabolik sorunlara yol açar.

İlk işiniz doğrudan doğruya kanda kolesterol ve yağ metabolizması ürünlerinin artığını bunlarında damar civarında birleşerek damar sertliklerine yol açtığını ilerleyen yaşlarda bu damar sertliği plaklarının yerinden oynamasıyla beyinde yada kalpte tıkanmalara yol açarak hayatı ne kadar kısalttığını görebilirsiniz.

Diğer mesele alkol kullanan kişide tek yönlü beslenme yüzünden ortaya çıkan vitamin eksikliğidir. Alkol içilirken kullanılan beslenme türü vitamin ihtiyacını gideremez.

İkinci olarak alkol kullanıyorken bağımlılık gelişmeden bile mide bağırsak sisteminde ortaya çıkan iç mukozanın zarar görmesi yüzünden emilim problemi ortaya çıkar.