Pratik egzersizler

Vücudunuzdaki fazla kilolardan kurtulmak için diyet yapmak kadar egzersiz yapmanız gerektiğini biliyor ama yine de  yapamıyorsanız üzülmeyin. Çoğu insan kilo vermek için; aldığı kalori miktarında kısıtlamaya gitmesi gerektiğinin yanı sıra, bu diyet programını egzersiz yaparak desteklemesi gerektiğini  bilir. Ancak yoğun iş temposu, yorucu ev işleri, okul hayatının zorluğu ya da bir spor merkezine yazılacak maddi gücü olmadığından egzersiz yapma imkanı ya da zamanı bulamaz.

Bazılarımız da egzersiz yapmaya üşenir ve kendine en uygun mazereti, çok güzel bir kılıf hazırlayarak üretir. Egzersiz yaparak metabolizmanızı  hareketlendirmeniz, yediklerinize dikkat etmeniz kadar önemlidir. Bu şekilde hızlanan metabolizmanız daha fazla kalori yakacağından, vücudunuzda aile yadigârı gibi duran yağların yakılmasını da hızlandıracaktır. Ancak çoğu insan egzersiz yapmayı aerobik yapmak sanır. Egzersiz demek illa da bir spor salonuna giderek her gün birkaç saatinizi harcamanız  manasına gelmiyor. Evinizde de egzersiz yapmak için fazladan bir vakit ayırmanıza aslında gerek yok. Gün içinde farkında  bile olmadan kilo vermenize muazzam derece faydalı olacak birçok egzersizi zaten yapıyorsunuz. Günlük yaşamınızda  yapacağınız küçük değişiklikler sayesinde, egzersiz yaparak elde edeceğiniz faydayı elde edebilirsiniz. “Nasıl” sorusunu sormayı düşünüyorsanız işte size pratik çözümler.

– Her gün 20 dakikanız telefonda konuşarak mı geçiyor? Ayakta konuşun ve konuşurken sağa sola adımlayın. Her gün 20  dakika hafif tempo yürüyüş “egzersizi” yapmış olacaksınız.

– Asansöre binmeye bayılıyor musunuz? Merdivenleri kullanın. Her gün sadece 4 kat merdiven bile çıksanız, hafif tempo dağ tırmanışı “egzersizi” yapmış olacaksınız.

– İşe araba ile mi gidip geliyorsunuz? Uzağa park edin. Arabanızı bir sokak ileri park ederek bile fazladan yürüyüş “egzersizi” yapmış olursunuz.

– Günde birkaç saatinizi televizyon izleyerek mi geçiriyorsunuz? Televizyon karşısında ütü, çamaşır katlama, sebze doğramak gibi ev işlerinizi yapabilirsiniz. Televizyon sadece gözlerinizi kullanmanızı gerektirir. Elleriniz ve bacaklarınız hala sizin!

– Markete alışverişe mi gidiyorsunuz? Alacaklarınızın listesini evinizde yapın ve asla listenin dışına çıkmayın. Önce yemek yiyin sonra tok karnına evden çıkın. Açlığınız yüzünden gereksiz kalorilerle dolu ürünleri almaktan kurtulun.