Köpek seçimi

İnsanlar bir evcil havyan sahibi olmak istediklerinde akla gelen ilk tercih köpeklerdir. Köpekler, insanların yaşamında 14.000 yıldır yer alan ve insanın en yakın dostu olarak adlandırılan evcil bir hayvandır. Ancak bir yavru köpek almadan önce bu hayvanların uzun yıllar boyunca yaşayabildiğini ve en başta sizin ilginize muhtaç olduklarının bilincinde olmanız gerekir. Köpekler son derece sosyal ve hareketli hayvanları olduklarından, insan hayatında önemli ve geniş bir yer tutarlar. Bir evcil hayvan sahibi olmak büyük bir sorumluluktur ve bu canlıların sizin bir parçanız olması anlamına gelmektedir.

Yavru köpek seçerken

Her şeyden önce kafanızda hangi tür bir köpek sahibi olmak istediğinize dair net fikirler yoksa, size bir hayvan barınağına ya da uzman bir hekimin bulunduğu bir petshop’a gitmenizi öneriyoruz. Alacağınız yavru köpeğin dış görünümü tercihinizi doğrudan etkileyecektir ancak estetik görünüş kadar hayvanın karakteri de sizin yaşantınıza uygun olmalıdır. Ayrıca yavru köpeklerde görülebilen birçok hastalık olduğundan, bilinçli bir şekilde sağlık durumu iyi olan bir yavru seçmeniz gerekir. Birçok yavru köpeğin olduğu bir alanda sizinle en çok ilgilenen ve iletişim kurmaya çalışan yavru, muhtemelen sizin için en ideal evcil hayvandır.

Yavru köpek sağlığı

Alacağınız yavru köpeğin mutlaka önce bir veteriner hekim tarafından sağlık taramasından geçirilmesi gerekir ancak siz de ilk tanışma anında hayvanın bazı özelliklerin genel sağlık durumu hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz. Yavru bir köpeğin sağlıklı olduğunu anlamak için ilk bakmanız gereken yer; hayvanın gözleridir. Gözlerinde herhangi bir kızarıklık, matlık, kayma ya da akıntı olan köpekler, mutlaka bir sağlık sorunu nedeni ile bu sorunu yaşıyordur. Sağlıklı yavruların bakışları net ve gözleri son derece parlak görünmektedir.

Yavru köpeklerde sık görülen ve yetişkinlik yıllarında sağlık durumlarını etkileyen rahatsızlıklardan biriside üst solunum yollarında görülen hastalıklardır. Yavru köpeği seçerken burnunda herhangi bir akıntı ya da iltihaplanma olmadığına iyice bakmanız gerekir. Sağlıklı bir yavru köpeğin burnu ne çok ıslak, ne de tamamen kuru olmalıdır. Köpeklerin burnunun sürekli nemli olması ise son derece doğal bir durumdur ve koku alma reseptörlerinin daha etkin bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Ayrıca yavru seçeceğiniz yavru köpeğin dışkısı da sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Dışkısı sıvı halde olan ve çok açık renk olan yavruları tercih etmemeniz de fayda vardır. Yavru köpeklerin anüs bölgesine bulaşmış sıvı dışkı, vücutlarında bir iltihaplanma olduğunu ve sağlık durumlarının iyi olmadığını göstermektedir.