Kuru ciltler için maskeler

Her geçen gün yeni bir faydası bulunduğu için artık bilim adamları tarafından da “mucizevi” olarak nitelendirilen bal, evde kolaylıkla hazırlanan bir cilt maskesiyle cildin doğal yoldan nemlendirilmesine yardımcı oluyor. İnsan vücudunun kendini en çabuk yenileyen organlarından biri olan cilt, her 28 günde bir yeni hücreler oluşturarak sürekli olarak kendini yeniler. Bu işlem sonucu herkesin bildiği ölü hücrelerin gözeneklerden temizlenmesi gerekir. Ancak cildin hücre oluşumunu yapabilmesi için öncelikle ihtiyacı olan nemin sağlanması gerekir ki bu noktada bal maskesi de büyük yarar sağlamaktadır. Bal ile kuru ciltler için birkaç farklı şekilde maske hazırlayabilirsiniz.

Yumurtalı bal maskesi

1 adet orta boy yumurtanın sarısını ayırın ve içerisine bir yemek kaşığı bal ekleyerek iyice karışana dek 1 dakika kadar karıştırın. Hazırladığınız bu yumurtalı bal maskesini göz bölgesi hariç yüzünüzün her bölgesinde kullanabilirsiniz. Yüzünüze ince bir katman halinde sürdüğünüz yumurtalı bal maskesini, 15 dakika boyunca iyice etki göstermesini bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü iyice yıkayın. Yumurtalı bal maskesini 15 dakikadan fazla yüzünüzde tutmayın.

Sütlü bal maskesi

1/4 çay bardağı süt ile 2 kaşık balı iyice karıştırın ve hazırladığınız sütlü bal maskesini göz çevresi hariç tüm yüzünüze uygulayın. Bu işlem esnasında biraz sütün yüzünüzden akması normaldir ve yüzünüzde kalan süt maskenin etkisini göstermesi için yeterlidir. Sütlü bal maskesinin etkisini arttırmak için uzun süreli uygulamaya çalışmayın ve 15 dakika sonra yüzünüzden ılık su ile iyice temizleyin. Süt bakterilerin çok çabuk üreyebildiği bir madde olduğundan 15 dakikadan uzun süre uygulanan sütlü bal maskesi, cildin iltihaplanmasına neden olabilir.

Gliserinli bal maskesi

Bal ile hazırlanan maskeler arasında daha çok uzmanlar tarafından tercih edilen gliserinli bal maskesi, daha yoğun bir yapıya sahip olduğu için kolay kullanımı nedeniyle yaygın şekilde kullanılır. 1 adet orta boy yumurtanın beyazını bir kaşık bal, bir çay kaşığı gliserin ve 1/4 kahve fincanı un ile iyice karıştırın. Elde ettiğiniz gliserinli bal maskesini göz çevresi hariç tüm yüzünüze ve boyun bölgesine uygulayın. 12-14 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile iyice yıkayın.

Evde hazırlanmış ya da kozmetik firmalarının ürettiği yüz maskelerinin tamamı, belirtilen süreden uzun süre uygulanmamalıdır. Ayrıca tüm maske kullanımlarından sonra cildinizi uygun bir nemlendirici ile nemlendirmeyi de unutmayın.