Kuru cilt tipinin özellikleri

Çocuklarda ve yaşlılarda en yaygın görülen cilt tipi olan kuru cilt tipi, genel olarak cildin yeterince yağ salgılayamaması kadar terin de az salgılanmasından ötürü oluşmaktadır. Birçok kadın kuru ciltlerin daha uzun süre genç görünümünü koruduğunu düşünse de, sanılanın tam aksine kuru cilt tiplerinde kırışıklıkların oluşma ihtimali çok daha fazladır.

Kuru cilt tipinin özellikleri

Soğuk havalarda çok çabuk kızaran kuru cilt tiplerinde, bu kızarıklık uzun bir süre boyunca cildin yüzeyinde kalmaya devam eder. Ayrıca banyo sonrasında birçok cilt tipi kolaylıkla nemlenirken, kuru cilt tipinin hızlı bir şekilde kuruyarak gerilmesi yaygın görülen bir durumdur. Cildin de bir organ olduğu düşünüldüğünde, kuru cilt tiplerinin bakterilere karşı koruma sağlayan yağ asitlerini de çok az salgıladığı ve bunun için kuru ciltlerin sivilce sorunlarına daha yatkın olduğu söylenebilir.

Kuru cilt tipinin oluşma nedenleri

Söz konusu insan cildi olduğunda beslenmeden bakıma, güneş ışınlarına maruz kalma süresinden yeterince su tüketilmesine, doğru temizlikten nemlendiricilerin kullanımına birçok farklı etken söz konusudur ki bunların başında da genetik faktörlerinde geldiği unutulmamalıdır. Vücudun hormonal dengesinin de kan dolaşımı üzerinde etkili olması, cildin kurumasına neden olan dolaşım bozukluklarının yaygın olarak hormon dengesinin bozulduğu menopoz ve hamilelik dönemlerinde yaşanmasına neden olur.

Yeterince su tüketmemenin de kuru cilt tipinin gelişme nedenleri arasında üst sıralarda sayılabilmesinin haricinde, yaz aylarında düzenli ve uzun süreli olarak güneşlenmenin de büyük etkisi olduğu söylenebilir. Ayrıca kış aylarında soğuk havanın cilde doğrudan temas etmesi de, kuru cilt tipinin oluşmasına neden olmaktadır.

Kuru cilt tipi bakımı

Kuru cilt tipine sahip insanların bu durumunda genetik nedenlerden kaynaklandığını ve genetikle mücadele etmenin manasız olduğunu kabul etmesinden sonra yapabileceği en yarar şey, düzenli su ve sıvı tüketimine dikkat etmeleridir. Özellikle yaz aylarında uzun süre boyunca su içmeden durulmamasına ve güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınmamasına dikkat edilmesi, kuru cilt tipinin etkilerinin asgariye indirilmesini sağlayacaktır. Ayrıca kullanılan kozmetik ürünlerinin kimyasal içeriğinin hafif olmasına da dikkat edilmesi gerekir.