Yağlı cilt tipinin özellikleri

Yağlı cilt tipi, günümüzde hazır yiyecek tüketiminin bir alışkanlık haline dönüşmesiyle her geçen gün daha da fazla insanda görülen bir cilt tipi olmaktadır. Yağlı cilt tipine sahip insanlar özellikle ergenlik döneminde çok yoğun sivilce problemi yaşar ve bu dönemde sivilcelerin sıkılmasıyla ilerleyen dönemde yüz bölgesinde akne lekesi sorunlarını yaygın olarak yaşarlar.

Yağlı cilt tipinin özellikleri

Cilt yapısının oluşturduğu tabakalardan biri olan “Sebum Tabakası”, cildin yağ tabakası olarak oldukça önemli bir etkiye sahiptir ve yağlı cilt tipine sahip insanların ciltlerinin yaşlanma etkilerine daha az maruz kalmasını sağlamaktadır. Ancak bu süreç içerisinde çok fazla salgılanan yağ cildin nemli kalarak genç görünmesini değil, gözeneklerin tıkanarak hem cilt yüzeyinde siyah noktaların ve aknelerin oluşumuna hem de cildin sağlıklı yapısının bozulmasına neden olur. Yağlı cilt yüzeyi ışıkta parlamasına rağmen kapalı ortamlarda mat bir cilt rengine sahip olunmasına neden olmaktadır.

Yağlı cilt tipinin oluşma nedenleri

İnsan vücudunun en kompeks organlarından biri olan cildin yağlanması, oldukça fazla nedenden ötürü gelişebildiği gibi en büyük neden şüphe götürmez ki genetik faktörlerdir. Kalıtımsal nedenlerle ilgili yapılabilecek herhangi bir şey olmadığından, yağlı cilt tipine sahip insanların cilt bakımına büyük özen göstermesi gerekir. Çünkü yağlı ciltlerin oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de, düzenli yapılmayan ya da yanlış temizlik ürünleri ile yapılan cilt temizliğidir.

Yağlı cilt tipine sahip insanların mutlaka cilt yapılarına uygun bir temizlik malzemesi ve sabun alması gerekir. Yanlış seçilen ürünlerin kullanımı zaten yağ problemi olan cildin yüzeyindeki gözeneklerin daha da kapanmasına ve yağlanmanın daha da şiddetlenmesine neden olur. Tüm bunların haricinde cildin sağlıklı bir görünüme sahip olması ve yağlı görünümden kurtulması için, beslenme düzeninde köklü değişiklikler yapmanız da gerekmektedir.

Tüketilen besinlerin yağ oranının düşürülmesi, metabolizmanın daha dengeli şekilde çalışmasına ve ciltteki yağlanmanın azalmasına neden olacaktır. Ayrıca her ne kadar birçok insan aralarında bağlantı kuramasa da, düzenli egzersiz yapmak cilt sağlığı açısından büyük yarar sağlar. Yağlı cilt tipine sahip insanların dolaşım sistemlerinde aksamalar olduğundan, düzenli egzersiz ile hızlanan kan akışı cildin daha sağlıklı olmasına yarar sağlayacaktır.