Normal cilt tipi özellikleri

Yapılan araştırmalar sonucunda normal cilt tipinin, her geçen gün daha az sayıda insanda görüldüğü gerçeği ortaya çıkmıştır. Dünyamızın her gün biraz daha kirlenmesinin bir sonucu olarak hava şartlarının başka cilt olmak üzere tüm insan vücuduna zarar vermesi, normal cilt tipine sahip insanların sayısının sürekli olarak azalmasına neden olmaktadır. Normal cilt tipi; bilimsel olarak ideal cilt olarak kabul edilen ve yaşlılık etkilerinin diğer cilt tiplerine göre nispeten daha az görüldüğü bir cilt yapısı biçimidir.

Normal cilt tipine sahip olan insanların, öncelikle beslenmesine, stresten uzak durmaya, zararlı hava koşullarına ve güneşin zararlı ışınlarına doğrudan maruz kalmamaya son derece özen göstermesi gerekir. Çok kolay bir şekilde etkilenerek yapısı bozulan normal cilt tipi, gerekli özen gösterilmediğinde kısa süre içerisinde kuru bir cilde sahip olmanıza neden olabilir.

Normal cilt tipinin görünümü

Normal cilt tipinin en karakteristik özelliği, pembe tonlarına sahip olan rengidir. Bu cilt tipine sahip insanların deri gözenekleri arasındaki mesafe daha az olduğundan, çok daha sıkı bir cilt yapısına sahiptir. Kuru ciltler gibi donuk bir görünüme sahip olmamasına rağmen, yağlanma nedeniyle parlaması da söz konusu değildir. Normal cilt tipine sahip olan insanlarda yüzeyde kılcal damarların görünmesi çok nadir olan bir durumdur ve genellikle uzun süreli sivilce problemi yaşamazlar.

İnsan cildi de bir organ olduğu için sağlıklı tüm organlar gibi kan dolaşımının etkili bir şekilde yapılması gerekir. Normal cilt tipine sahip insanların ciltlerindeki kan dolaşımı çok daha verimli bir şekilde sağlandığından, cildin dışarıdan görünümü her zaman canlı ve sıkıdır.

Normal cilt tipi bakımı

Bakım uygulanması en basit cilt tipi olarak haftada bir defa dahi uygulanan bakım, son derece sağlıklı ve pürüzsüz görünen bir cilde sahip olunması için yeterlidir. Zararlı kimyasal maddelerin olmadığı doğal ürünler ile doğru şekilde ve sürede uygulanan cilt bakımı, normal cilt tipine sahip kişilerin uzun yıllar boyunca pürüzsüz bir cilde sahip olmasını sağlayacaktır.

Normal cilt tipine sahip insanların zaman zaman cildinin kurumasının en yaygın görülen nedeni, doğalgazla ısınan evlerde yaşandığı için havanın sürekli kuru olmasından etkilenen cildin de zamanla kurumasıdır. Tüm bunların ötesinde tüm cilt tiplerinde olduğu gibi normal cilt tipinde de güneş ışınlarından korunmak, dengeli beslenmek ve yeterince su içmek muazzam derecede önemlidir.