Kimyasal peeling

Dünya genelinde son yıllarda giderek popüler hale gelen bir akım olan ameliyatsız estetik uygulamaları arasında en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan kimyasal peeling, cerrahi müdahale geçirmek istemeyen tüm insanlara sağlıklı ve genç görünümlü bir cilde sahip olma imkanı sunuyor. Kimyasal peeling uygulamasının tercih edilmesinde en büyük nedenlerden biri de, ilerleyen yaşların beklenmesine gerek kalmadan ve özellikle yüz bölgesindeki kırışıklıklar belirmeden önlem alınmasını sağlayan bir uygulama olmasıdır. Düzenli bir şekilde yapıldığında insan vücudunun en geniş organı olan derinin çok daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan kimyasal peeling, bir başka anlamda “cilt için yapılan uzun dönemli bir yatırımdır.”

Uygulamaya başlanmadan önce kişinin cilt temizliğinin çok iyi bir şekilde yapılması ve cildin kir, ölü hücre ve mikroorganizmalardan arındırılması gerekir. Bu temizlik işlemi için özel olarak geliştirilmiş kimyasal peeling öncesi solüsyonları bulunmakla birlikte, uygulama önce yapılacak cilt temizliğinin hekim önerisiyle bu tür özel hazırlanmış solüsyonlarla yapılması gerekir. Ayrıca dikkat edilmesi ve uygulamayı yapan uzmandan mutlaka istenmesi gereken bir diğer uygulama da, hassas bölgelere yönelik koruyucu krem ya da jellerin kullanılmasıdır.

Kimyasal peeling işlemi cilt üzerinde son derece etkili bir uygulama olduğundan, burun delikleri ve göz çevresi gibi yüz bölgesindeki hassas alanların uygulama esnasında tahriş olmaması için korunması gerekir. Uygulamaya geçilmeden önce bu bölgelere uzman tarafından seçilen krem ya da jellerin sürülmesi, kimyasal peeling aşamasına geçildiğinde istenmeyen cilt yıpranmalarını önceleyecektir çünkü uygulamanın göz altları ve burun deliği çevresine yapılması tercih edilmemektedir. Kimyasal peeling uygulamasında kullanılan ilaç karışımı kadar tercih edilen pedlerin de etkisi büyüktür. Bu nedenle cilt yapısına uygun pedlerin seçilmesi, kimyasal solüsyonla elde edilecek etkinin artmasını sağlayacaktır.

Sivilce lekeleri, güneş lekeleri, ince kırışıklıklar ya da mimik çizgileri gibi farklı sorunlar için farklı kimyasal karışımlar ve uygulama pedlerinin kullanılması gerektiğinden, kimyasal peeling işleminin mutlaka uzman birisi tarafından yapılması gerekir. Tercihen konuda deneyim sahibi bir hekimin tercih edilmesi gerekirken, ilgili eğitimleri almış ve bu alanda yeterli tecrübeye sahip kişiler tarafından da kimyasal peeling uygulamaları yapılabilmektedir. Kişinin cilt yapısı ve uygulama sonrası istediği etkinin niteliğine göre kimyasal peeling derinliği de doğru şekilde belirlenmelidir. Yüzeysel yapılması gereken kimyasal peeling işlemlerinin yanlış bir uygulama ile derinlemesine yapılması, cilt sorunları çözmeyeceği gibi yüz bölgesinde ciddi sorunlar yaşanmasına da neden olabilir. Bu nedenle kimyasal peeling uygulaması seçilmeden önce uzmanın çok iyi araştırılması gerekir.