Yağ enjeksiyonu

Modern tıbbın her geçen gün artan imkanları, estetik alanında da birçok yenilik getirmekte ve birçok insanın estetik sorunlarına kalıcı çözümler sağlayabilmektedir. Son yıllarda ülkemizde de adından çok söz ettiren yağ enjeksiyonu, temel olarak kusurlu olan bölgenin doldurulması işlemidir. Yağ enjeksiyonu uygulamaları, son derece derin bir tıp bilgisi gerektiren ve kesinlikle bu konu hakkında tecrübe sahibi uzman hekimler tarafından yapılması gereken bir estetik yöntemdir. Dolgu olarak kullanılan yağ hücrelerinin transfer edildikten sonra da canlılığını koruyabilmesi yani bir başka değişle yağ enjeksiyonu uygulamasının başarıyla sonuçlanması için, mutlaka uzman bir hekime başvurulmasını gerektirmektedir.

En basit anlatımıyla yağ enjeksiyonu; vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan yağ tabakasından alınan yağ hücrelerinin, farklı bir bölgeye dolgu olarak transfer edilmesidir. Yağ enjeksiyonu işleminin başarısından söz etmek için, transfer edilen yağ hücrelerinin yeni bölgeye uyum sağlaması ve canlılığını devam ettirmesi gerekir. Dolgu için kullanılacak yağ hücreleri, liposuction yöntemi ile dikkatli bir şekilde vücut dışına alınmalıdır. Bu işlem esnasında şoka maruz kalarak zarar gören yağ hücrelerinin, nakil sonrası canlılığını koruması da oldukça zorlaşır. Hekimin tercihine göre cerrahi müdahale ya da lokal anestezi şeklinde yapılan liposuction işlemiyle elde edilen yağ hücreleri, bir takım işlemlerden geçirilmeden hastanın ilgili bölgeye enjekte edilmemelidir.

Bir başka anlamda vücutta yapılan bir doku transferi manasına da gelen yağ enjeksiyonu uygulamasının başarısı, ayrıca hekim tarafından kullanılan aletlerin yapısına da bağlıdır. Hastadan yağ alınması esnasında yağ dokusuna zarar vermeyecek doğru iğne uçlarının seçilmesi gerektiği gibi, bu konuda hekimin el yatkınlığı da büyük rol oynamaktadır. Modern teknoloji bu konuda da birçok yeni cihaz geliştirdiğinden, teknolojik ekipmanların kullanılması uygulamanın büyük oranda başarılı bir şekilde sonuçlanmasına katkı sağlayacaktır.

Yağ enjeksiyonu yöntemi yüz bölgesinde; dudak kalınlaştırma, elmacık kemiğini belirgin hale getirme, yanak dolgunlaştırma, göz altında oluşan torbaların kapatılması gibi amaçlar için kullanılabilir. Tüm bunların ötesinde yağ enjeksiyonu ile ciltte oluşan genel yaşlılık belirtilerinin de giderilmesi mümkündür çünkü cilt yaşlandıkça yağ ve su kaybettiği için yapısı bozulmaktadır. Yağ enjeksiyonu ile cilde yeniden kazandırılan yağ hücreleri, cildin daha uzun süre yaşlılık etkilerine maruz kalmadan sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.