Kayıp şehir Atlantis

Bilinen insan tarihinin antik dönemlerinde yaşadıklarına inanılan bir toplum ve onların yaşadığı kıta olarak bilinen Atlantis, dünya tarihinde en çok merak edilen ve sır perdesi hala aralanamamış efsanelerden biridir. Günümüzde hala dünyanın farklı üniversitelerinden birçok saygın bilim adamı kayıp şehir ya da kıta Atlantis’i bulmak için bilimsel araştırmalar yapmakta, çoğu bilim adamı da dünya devi belgesel kanallarının milyonlarca dolarlık sponsorluklarıyla okyanuslarda ve özellikle Kuzey Amerika Kıtası’nda çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

Peki nedir bu Atlantis ve nereden çıkmıştır?

Atlantis hakkında anlatılanlar milattan önceki dönemlere kadar dayanır ve ünlü Yunan filozofu Platon dahi Atlantis uygarlığının varlığına dair birçok söylemde bulunmuştur. Atlantislilerin Herkül’ün hükmettiği toprakların da ilerisinde bir kıtada yaşadıklarını söyleyen Platon, Atlantis uygarlığının Batı Avrupa’nın tamamını ve Afrika Kıtası’nın da büyük bir çoğunluğuna hükmettiğini iddia etmiştir. Atina’dan tüm Yunanı yöneten Kral Solomon zamanından 9 bin yıl önce dünyaya hükmettiklerini söyleyen Platon’un bu açıklamalarına göre, Atlantis uygarlığının M.Ö. 9-10 bin döneminde yaşadıkları düşünülmektedir.

Platon ne kadar güvenilir?

Çoğu tarihçi, Platon’un kendi iddialarına bir dayanak yaratması için Atlantis hikayesini kendi uydurduğuna ve bu efsanevi kavmin korkutuculuğu ile savlarını insanlara kabul ettirdiğine inanır. Birçok tarihçi de Platon’un neden bu tür bir Atlantis hikayesi anlattığının nedeninin zaten belli olduğunu düşünmekle birlikte, Platon’un mutlaka bu hikayeleri bir takım antik olaylardan derlediğini ve asıl bu antik olayların araştırılması gerektiğini düşünür. Platon’un anlattığı Atlantis öyküsünün Truva Savaşı ve Thera Yanardağı’nın patlamasına dair bir takım betimlemelerin bir birleşmesi olduğuna inanan akademisyenlerin sayısı da oldukça fazladır.

Atlantis toplumunun medeniyet açısından son derece gelişmiş ve gerek mimari gerekse de teknoloji açısından dünya toplumlarının önünde yer aldığına inanılır. Bu ileri medeniyetin yaşadığı kıtanın Amerika olmadığının ispatlanmasından sonra birçok insan başta adını Atlantis’ten alan Atlantik Okyanusu olmak üzere birçok okyanusta farklı araştırmalar yaptı. Bir gece içerisinde sular içine gömülen ve dünya tarihinden tamamen silinen Atlantis uygarlığı, insanlar için her zaman eğlenceli ve mistik havası olan bir öykü olduğu için günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Son dönemde kayıp kıta “Mu” olarak da yineden popüler hale gelmiştir.

Rahnansaika