Hacamat nedir? Neden gerekli?

Asırlardır kullanılan şifa yöntemlerinden birisi olan hacamat, bugün ülkemizde unutulmaya neredeyse yüz tutmuş durumda. Ama büyük hacamat kurumları sayesinde, yeniden bu kültürümüzün önemli bir parçası ve bedensel sağlığın doğal bir yolu olan hacamat, ihya 0159d86dhacamat-edilmeye çalışıyor. Bu bakımdan Bursa Hacamat Merkezinin çalışmaları, oldukça etkili ve yapıcı sonuçların alınmasını sağlıyor. Hacamat, bedende yer edinen kirli kanın vücuttan dışarıya atılması işlemidir. Bir nevi kan verme işlemidir. Ancak burada diğer kan verme işleminden farkı, kirli kanın, yani gereksiz olan kanın vücut dışına atılmasıdır.

Hacamat, Peygamber Efendimiz tarafından da şifa kaynağı olarak tavsiye edilen bir uygulamadır. Bu sebeple dinimizce sünnettir. Hacamat yaptıran hem sünneti yerine getirmiş olur hem de bedensel açıdan sağlıklı olmuş olur. Hacamat yapılmadan önce uygulanacak olan bölgenin sterilizasyonu sağlanır. Ondan sonra kupalarla vakumlama işlemi yapılır. Bu işlemden sonra biraz beklenerek kirli kanın kupaların içerisinde toplanması sağlanır. Daha sonra kanın vücuttan çıkması için kanın çekilme işlemine geçilir. Hacamatın uzmanlar eliyle yapılması gerekir. Hijyen bir ortamda yapılması çok önemlidir. Kendilerini hacamatçı olarak lense eden ama usulünü bilmeden işlem yapan kişilere itibar edilmemesi gerekir. Eğer gereken hijyen şartlarına uymadan hacamat yapılırsa, kan yoluyla buluşan bazı hastalıkla muhatap kalma riski söz konusu olabilir.

Neden gerekli?

Her insanın hayatında en azından bir kez yaptırması lazım. Düzenli olarak yaptıranlarda kalp ve damar hastalıkları görülmez. Kirli kanın temizlenmesi demek, organların daha rahat çalışması anlamına geliyor. Eğer eklem bölgelerinizde veya farklı yerlerinizde ağır sancılar çekiyorsanız, hacamatla şifa bulabilirsiniz. Depresyon gibi ruhsal hastalıkların tedavisinde de hacamat etkilidir. İnsanı yeniden doğmuş gibi yapan hacamat sayesinde, daha sağlıklı düşünce ve fikirler beynimizce üretilir. Daha sayamayacağımız kadar şifaya gebe olan hacamat, sağlıklı, kaliteli bir hayat için gerekli olan doğal bir yöntemdir.