E-ticarette SEO nasıl yapılmalı?

SEO sistemi bugün en çok tercih edilen dijital pazarlama çalışmalarından birisidir. Giderekte en iyi meslekler dalında, SEO uzmanlığı sayılacaktır. Bu nedenle şimdiden sizde bu güzel meslek hakkında bilgi dağarcığınızı geliştirebilirsiniz. Bu bilgiden sonra e-ticaret e-ticaret-seositeleri hakkında SEO bilgilerini verelim. Özellikle Google firmasının mayıs 2014’de yaptığı panda 4.0 güncellemesi, e-ticaret siteleri ve haber siteleri gibi içerikleri spam olan yani benzerlik gösteren siteleri arama sonuçlarında zarar verdi. Bu sebeple e-ticaret sitelerinde girilen ürün bilgilerinin değişime ihtiyacı var.

Ne yapmalı?

XML teknolojisiyle hazır hale getirilen bi e-ticaret sitesindeki ürün bilgileri, aynı sistemle kurumlu olan diğer e-ticaret siteleriyle benzerlik gösteriyor. Buda google firmasının sevdiği bir durum. Bunun ortadan kaldırılması için yavaş yavaş site yöneticilerinin kolları sıvaması, ve ürünlerin SEO tekniklerine uygun bir şekilde tanıtım yazılarının yazılması gerekir. Bunun için makale uzmanlarından da yardım alınabilir ancak burada dikkat edilmesi gereken ürünlerin başlığının müşterilerin aramalarına uygun bir şekilde yazılmasıdır. Marka, model isimlerinin bu nedenle başlıklarda geçmesi çok önemli bir mesele oluyor. E-ticaret sitelerinin en büyük sorunlarından birisi de budur zaten. Yani ürün tanıtım yazılarının binlerce siteyle benzer olması.

Bu durum sitede yapılacak diğer seo çalışmalarını da aksatıyor. Bu nedenle sitenize SEO yaptıracaksanız, öncelikle benzer nitelikli yazıların özgünleştirilmesini sağlayın. Gelelim ikinci bir kısma, e-ticaret siteleri çok az güncelleniyor. Buda panda algoritmasında olumsuz bir durum ifade ediyor. Bunun önüne geçilmesi içi yapılması gereken blog kurup, yazılar yayınlamak. Ürünler hakkında yorumların yapılmış olması da, çok iyi bir durum ifade eder. Bunun sağlanmasına da çalışın ve müşterilerinizin ürünü almasını sağlayın. Birde ürünlerin ön plana çıkması adına iframe kullanmamayı tercih edin. Yoksa olumsuz bir site Google gözünde olursunuz.