Fastfood yiyeceklerin zararları

Çoğu insanın fazla kilo problemlerinin sebeplerinden birisi de dışarıda yenen fastfood ürünler. Büyük şehirde yaşayan insanlar gün içinde koşuşturmaktan akşam saatlerinde, evlerinde yemek hazırlamaya vakit bulamıyor. İşten yorgun gelen baba yemeğin hazırlanmasını bekleyemiyor. Çalışan anneler günün yorgunluğunun üzerine, yemek pişirmeyi ve sonrasında bulaşık yıkama derdini eklemek istemiyor. Böylece fastfood türü hazır yiyecekler ile beslenmek bir alışkanlık haline geliyor. Çocuklu ailelerde ise durum, çocuğun evden gelmesi ile yemek pişirilmesini bekleyememesinden kaynaklanıyor.

Böylece büyük şehirlerde yaşayan insanlar daha çok dışarıda yemek yemeye başıyor ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar olduğu da unutuluyor. Dışarıda yemek yiyen insanların birçoğu “para ödüyorum o zaman çok yemeliyim” düşüncesindedir. Gidilen lokantada verilen yemeklerin fazla olması beklenir. Karşılığında para ödeyeceği için yiyebileceğinden fazla dahi olsa yine de daha fazlasını isteyen insanlar, daha sonrasında çok yedikleri için mide rahatsızlıkları çekmekten kurtulamazlar.

Kilo sorunlarına yol açan bir numaralı yanlış beslenme biçimiyse fastfood yiyecekleri tüketmektir. Büyük şehirlerde çocuklarla birlikte gidilen fastfood zincirleri, yemek yemenin ötesinde  bir eğlence gibi görülmeye başladı. Bu tarz yiyecekler bir öğünü geçiştirmek için en hızlı yol olabilir ama emin olun ki bir öğünü geçiştirmenin en sağlıksız yoludur. Fast-food lokantalarının şehrin hemen her yerinde olması, fiyatların uygun olması ve servisin hızlı olması tercih edilmelerinde son derece önemlidir.

Bu ürünlerin içerdiği yüksek orandaki yağ, bütün bir hafta yaptığınız diyetin de boşa gitmesine neden olacaktır. Tabi ki  size asla dışarıda yemek yemeyin demiyoruz ancak bunu bir sınırda tutun. Bazı günler dışarıda yemek yediğinizde salata  seçeneklerini değerlendirin. Bol yeşillik içeren bir salatanın üzerine konulan ızgara bir tavukla hem besin değeri yüksek,  hemen acıktırmayan bir yemek yemiş olursunuz hem de fazladan kalori almayarak kilonuzu kontrol altında tutmaya  devam edebilirsiniz. Dışarıda yediğiniz bazı öğünleri bol kepekli ekmekten yapılmış sandviçler yiyerek atlatın. İyi  hazırlanmış ve bol yeşillik destekli bir sandviç sizi uzun süre tok tutmaya yeterlidir. Yeşillikler içerdikleri liflerle daha geç  acıkmanızı sağlarken, aldığınız düşük yağ oranı sayesinde ekstra kalori derdinden de kurtulmuş olursunuz.