Yüz kızarması

Yüzünüzde gün içerisinde sık bir şekilde kızarma oluşuyorsa ve aynı zamanda yüzünüzde yanma da hissediyorsanı, bu yanma hissinin kimyasal sebepleri olabileceği gibi sorun psikolojikte olabilir. Kimyasal nedenler olarak baktığımızda sorun; yüz bölgesinden beynimize ulaşan sinirlerin düzgün çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Çene, gözaltı, alın bölgesi ve göz çukurlarına ulaşan sinirler bazı sebeplerden ötürü sıkışarak ısınırlar. Halk arasında hararet ya da sıcak basması olarak bilinen bu durum, sıkışan sinir hücrelerinin sıcaklığındaki artıştan kaynaklanır ve yüzün kızarmasına neden olur.

Bu sinir hücrelerinin ısınması sonucunda hastada bir yanma, kaşınma ve elektrik çarpma hissi oluşur. Hasta bunların hepsini birlikte hissediyorsa durum çok daha ciddi olabilir. Bu tür şikayeti olan hastalar en kısa sürede doktora başvurarak, damarsal yapılarını incelettirmelidirler. Beyine yakın damarların incelenmesiyle yüzde oluşabilecek kitlelerin araştırılması, ilerleyen aşamalarda ciddi sağlık sorunlarının önüne geçilmesinde son derecede önemlidir. Sorunun kaynağı bir kist olabileceği gibi ilerleyen bir tümöre de dönüşebilir. Bu tarz tümörler sinirlere baskı uyguladıkları için kişi yüzünde yanma hissediyor olabilir.

Yüzde kızarıklık oluşmasının ve yanma hissinin çok basit nedenleri de olabilir. Ancak konuyu hafife almadan şikayetin sürekli olması halinde uzman bir doktora başvurmanızda fayda vardır. İlk fırsatta bir nörolog doktora muayene olarak, kafanızdaki soru işaretlerinden de kurtulabilirsiniz. Doktorunuzun sizden isteyeceği bir beyin tomografisi sayesinde yaşanabilecek ciddi sağlık sorunlarının önüne geçilebilinir. Kronik olarak yüzün kızarması sorununun diğer nedenlerinden birisi de, kişideki psikolojik sorunlar olabilir.

Yüzde yanma hissi; kişinin toplum içinde rahat olamaması ve utangaçlığından kaynaklanan yüz kızarıklıklarının uzun sürmesi yüzünden de oluşabilir. Bu tip yüz yanmaları geçici olarak görülen rahatsızlıklardır. Kişiye verilecek doğru psikolojik destekle kolayca atlatılabilinir. Ancak sosyal fobi gibi oldukça ciddi psikolojik rahatsızlıklar da, kişinin sürekli olarak yüzünün kızarmasına ve yüzünde yanma hissetmesine neden olabilmektedir. Bunun haricinde; birçok kadın da farkında olmadan yüzüne sürdüğü kimyasal maddeler yüzünden bu sıkıntıyı çekmektedir. Cildinize sürdüğünüz maddelerin kimyasal özelliklerini öğrenerek, bu maddelere karşı  bir alerjisiniz olup olmadığını öğrenin. Böylece gün içinde yüzünüzde hissettiğiniz yanma hissinin önüne geçmiş olursunuz.