Balın faydaları

Balı tüketilen diğer besinlerdeki şekerden ayıran en önemli fark, sindirime gereksinim duymadan doğrudan kana karışabilme özelliğinde olmasıdır. İnsanlar balı, milattan önceki dönemden beri tedavi amaçlı kullanmaktadırlar. Yapılan son araştırmalar; balın antiseptik özellikte olduğunu ve düzenli tüketildiği takdirde virüs, bakteri ve mantar kaynaklı hastalıkları önlediğini kanıtlamıştır. Bala bu antimikrobiyal özelliğini verense, yapısındaki aşırı miktardaki yüksek şeker oranından kaynaklanmaktadır.

Bal, insanların enerji ihtiyacını karşılamak için kullanabileceği en doğal enerji kaynağıdır. Aktif olarak sporla ilgilenen kişiler, orta yaş ve üzerindekiler, gelişim çağındaki çocuklar ve kilo almak isteyenler için bal, vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Bal öksürük önleyici özelliği sayesinde birçok ilaçla birlikte yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılabilinir. Hem öksürük kesici hem de buna bağlı hastalıklara yakalanmayı önleyici özelliği olan balı düzenli tüketmek, kış aylarını bulaşıcı hastalıklara yakalanmadan sağlıklı bir biçimde geçirmenin kilit noktasıdır.

Ülser hastalığı tedavisinde de büyük öneme sahip olan bal, mide duvarını sararak hastalığın iyileşmesinde önemli bir fayda sağlar. İçerdiği şeker sayesinde mideyi kaplayarak yanma hissini azalttığı yapılan klinik çalışmalarca ispatlanmıştır.
Balın bir diğer faydası da, vücutta oluşan yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlamaktır. Enfeksiyon önleyici yapıda olan balın düzenli tüketimi, 1981 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilmiştir ve günümüzde hala enfeksiyonların iyileştirilmesinde en çok tercih edilen doğal besindir. Ağız içinde oluşan yaraların tedavisinde ve birçok bağırsak sorununun çözümünde de balın iyileştirici etkisi olduğu, tüm dünyadaki bilim adamları tarafından kabul edilmiştir.

Tüm bunlara ek olarak halk arasında bilinenin aksine; balın cinsel gücü arttırdığına dair kanıtlanmış bir araştırma bulunmamaktadır. Ancak çabuk kana karışarak enerji vermesi yüzünden cinsel performansı olumlu yönde etkileyebileceği söylenebilir. Şu ana kadar herhangi bir afrodizyak etkisinin olduğu da  bilimsel olarak ispatlanmış değildir. Yoğun iş temposu yüzünden akşam saatlerinde cinsel aktivite için enerjisi kalmayan insanların, yemekten sonra yiyecekleri bal sayesinde cinsel performanslarında olumlu yönde bir artış olabilir. Yine de cinsel gücünüzü arttırmak için aşırı oranda bal tüketiyorsanız, sadece fazla miktarda kalori alıyorsunuz demektir.