Diyet yoğurt

Yoğurt yemenin faydaları birçok bilim adamı tarafından araştırılan bir konudur ancak yapılan son çalışmalar yoğurdu yağsız olarak yemenin çok daha yararlı olduğu sonucunu ortaya çıkartmıştır. Diyet listelerine yağsız yoğurt ekleyen insanların daha hızlı ve daha da önemlisi kalıcı biçimde kilo verdikleri, Amerika’da diyet grupları üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunu ortaya çıkartmıştır. Yoğurt içerdiği kalsiyum ve proteinler sayesinde, diyet yapan insanların yağlarıyla birlikte kas kütlelerini de kaybetmelerini önlüyor.

Amerika Birleşik Devletleri Tennese Üniversite’nde geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırma, yoğurdun diyet üzerindeki etkisini çarpıcı bir biçimde kanıtladı. Yapılan araştırmaya katılan obezite grubundaki insanların, diyet programlarına günde üç öğün yağsız yoğurt ekleyerek %20 oranında daha fazla kilo verdikleri gözlemlendi. Ayrıca aynı gruptaki obez hastaların %60 oranında daha fazla yağ yaktıkları da tespit edildi. Yakılan bu fazla yağınsa çoğunluğu göbek bölgesi ve çevresinden yakıldığı saptandı.

Araştırmacılar diyet yapan insanlarda görülen en büyük sorunun, kilo verirken sadece yağ değil aynı zamanda kas kütlelerini de kaybetmeleri olduğunu söylüyor. Yapılan bu araştırma, günde üç öğün yağsız yoğurt yiyerek diyet yapan hastaların kas kütlelerinin, yoğurt yemeyenlere göre iki kat daha fazla olduğu sonucunu ortaya çıkartmıştır. Kasların kalori yakmaya çok büyük katkısı olduğundan, diyet yaparken kas kaybetmek hem kilo vermeyi zorlaştırıyor hem de vücudun dengesini bozarak sağlık sorunlarına neden oluyor.

Karın bölgesinde sorunu olduğu için diyet yapan insanların da menülerine yağsız yoğurt eklemeleri durumunda, göbeklerini daha kolay eriteceklerdir. Düzenli yoğurt yemek yağların daha kolay yakılmasına yardım ederken, vücutta yağ depolanan başlıca yerlerden birisi olan karın bölgesinin de incelmesine katkı sağlıyor. Araştırmayı yapan Tennese Üniversitesi doktorları, diyet yapan insanlara en az günde bir porsiyon yağsız yoğurt yemelerini söylüyor. Bu sayede sağlıklı bir biçimde kilo vererek daha hızlı sonuç almanız mümkün. Üstelik diyet sonrası kas kaybeden vücudunuzun güçsüz kalmasını da önlemiş olacaksınız.