Kilo verme yöntemleri

Çağımızda her beş kişiden birinde görülen obezite, bilim adamları tarafından artık ciddi bir hastalık olarak adlandırılıyor. Stres, dengesiz beslenme, fast-food kültürü, hareketsiz yaşam, uyku bozukluğu gibi sebeplerden ötürü hepimiz kilo alıyoruz. Ayna karşına geçip kendi vücudumuza bakınca da hoşnutsuzluğumuz umutsuzluğa ve hatta depresyona kadar varabiliyor. Kış mevsiminde kapalı alanlarda yaşayarak metabolizmamızı kilo almaya daha müsait hale getiriyoruz. Böylece alınan kalorileri soğuktan korunmak için yağ olarak depolayan metabolizmamız, yağ tabakası ile soğuğa karşı izolasyon sağlamaya çalışıyor. Baharın gelmesiyle birlikte insanlarda “eyvah yaz geliyor” sendromu görünmeye başlıyor.

Yazın gidilecek deniz kenarında fazla kiloları saklamak için giyilebilecek kıyafetler olmadığından, genellikle baharın gelmesi ile birçok insan çabuk kilo verdiren diyetlere yöneliyor. Mucize diyetlerden, kürlerden ve reçetelerden medet bulma ümidiyle hummalı bir çalışma ve araştırma içerisine girilen bu dönem, insanlar için bir kilo verme takıntısına dönüşüyor. Bu tarz ani diyetler insan vücudu üzerinde birçok olumsuz etkiye neden olabiliyor. Fazla yağlardan kurtulmak yerine vücudunuzun kas ve protein kütlesini kaybederek ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkartabilirsiniz. Bunun haricinde metabolizmanızın alışık olmadığı bu katı diyetler yüzünden stres, sinir, halsizlik, kronik yorgunluk, baş dönmeleri gibi birçok rahatsızlığı da yaşamanız olası.Verdiğiniz birkaç kiloyu diyeti bıraktıktan sonra fazlasıyla geri almanız da cabası.

Kilo vermek için öncelikle kararlı olmak ve kendine bir hedef belirlemek gerekmektedir. Unutmayın ki; kısa süreli  diyetlerle kilo verilmez. Kilo verilen diyetler uzun vadeli ve alışkanlıklarınızı değiştiren türden diyetlerdir. Genel olarak  kilo almanın temel sebebi hareketsizlik ve dengesiz beslenmedir. Kilo vermek için metabolizmanızı hızlandıracak küçük egzersizleri gün içindeki hayatınıza yedirmeli, sık aralıklarla azar azar yemek yemelisiniz. Günlük alınan kalori miktarınızı 1000 kalori civarında tutarak haftada yaklaşık bir kilo verebilirsiniz. Zaten bu şekilde verilen kilolar daha sonra birden geri alınmayan kilolardır. İdeal kilonuza ulaşıncaya kadar geçen süre içinde yeme alışkanlığınızda oturmuş olacaktır ki daha sonrasında bu şekilde yaşamaya rahatlıkla devam edebileceksiniz. Günde en az 10 bardak su içmeyi de asla ihmal etmeyin.