Çillerden kurtulma yöntemleri

Sarışın ve bilhassa kızıl saçlı kişilerin ortak sorunu olan çiller, yazın gelmesi ile birlikte daha da artan cilt sorunlarıdır. Aslında çil olarak nitelendirilen cilt lekeleri, kişinin cildinin güneşin zararlı ışınlarından korunmak için verdiği “doğal” bir tepkidir. “Melanin” ismi verilen renk pigmentinin deri yüzeyinde normalden fazla birikmesi, çil olarak isimlendirilen ton farkına neden olur. Güneş ışınları içinde yer alan morötesi (ultraviyole) ışınların cilt üzerindeki zararlı etkileri, metabolizmanın da cildi koruma amaçlı çil oluşturacak şekilde tepki vermesine neden olmaktadır. Doğal bir tepki olan çillerin sayısı ve büyüklüğü sarışın ya da kızıl olmakla ilgili değildir. Kızıl ya da sarışın fark etmeden çil sorunu yaşayanların tamamı, kış aylarında çillerinde fark edilir derece bir azalma olduğunu görmektedir. Bunun nedeni, kış mevsiminde güneş ışınlarının yeryüzüne daha az gelmesi ve cildin daha az morötesi ışınıma maruz kalmasıdır.

  • Tedavi ve korunma

Çillerden kurtulmak için geliştirilen en etkili yöntem lazerdir. Cilt yüzeyindeki sivilce izlerinden de kurtulmak için tercih edilen lazer tekniği ile birkaç seans tedavi görerek çillerden kurtulmak mümkündür. Kesin bir tedavi olarak düşünülmemesi gereken lazer tekniği, çillerden “uzun vadeli” kurulma imkanı sunmamaktadır. Zira kızıl ya da sarışın fark etmeden çil sorunu yaşayan herkesin bilmesi gereken, vücutlarının bir ömür boyunca güneş ışınlarına bu tepkiyi vereceği yani hayatları boyunca çillerinin olacağıdır. Lazer tekniği dışında Kriyoterapi uygulamaları yani dondurarak çillerden kurtulmak mümkündür. Ancak kullanılan yöntem ne olursa olsun, çil görünümünden tamamen kurtulmak için birkaç seans üst üste uygulama yapılması gerekmektedir.

Lazer tekniği ile çillerden kurtulmak için yapılan seanslarda, kullanılan yönteme bağlı olarak çillerde ilk aşamada bir renk koyulaşması görülmektedir. Sonraki süreçte çillerin olduğu deri yüzeyi pullanmakta ve kabuk tutmakta, birkaç hafta içinde de bu kabuğun kuruması ile alttan taze deri çıkmaktadır. İlk günlerde açık pembe renk olan yeni deri, kısa süre içinde normal rengini alacak ve böylece çillerin neden olduğu görüntü ortadan kalacaktır. Bu tür uygulamaların dışında çillerin neden olduğu görüntüden doğal yöntemler kullanarak da “nispeten” dahi olsa kurtulmak mümkündür. Çillerin renginin açılması için meyve asitlerinden yararlanılmaktadır. “Kimyasal Peeling” uygulamalarına benzer şekilde kullanılmakta ve cildin gençleştirici etkisinin tetiklenmesi sağlanarak çil görünümünün üstesinden gelinmeye çalışılmaktadır. Çil tedavisi olarak nitelendirilen kulaktan dolma bilgilerin cilt yüzeyinde ciddi ve “kalıcı” etkilere neden olabileceği unutulmamalı, bu nedenle de çözüm için muhakkak uzman bir hekime başvurulmalıdır.