Çiğ köfte tarifi

Malzemeler

250 gr. çiğ köftelik yağsız iki defa ince çekilmiş dana kıyma

1/2 kg. köftelik ince bulgur

1 adet orta boy ince doğranmış kuru soğan, 2 adet limon

2 çorba kaşığı acı biber salçası, 1 çorba kaşığı domates salçası

Yarım su bardağı domates rendesi

5-6 adet dövülmüş sarımsak

1 demet ince doğranmış taze soğan, maydanoz

1/2 çay bardağı sıvı yağ

1 tatlı kaşığı tuz, karabiber, nane, kekik, kimyon

3 çorba kaşığı pul biber, tercihen isot

2 tatlı kaşığı tercihe göre acı toz biber

Hazırlanışı

Çiğ köfte tepsi içerisinde yoğrularak yapıldığından, sert bir zemin üzerinde çalışmanız gerekir. Öncelikle bulguru tepsi içerisine dökün ve içerisine; pul biber, biber salçası, domates salçası, tuz, limon suyu, kimyon, karabiber, kekik, toz biber ve sarımsağı katın. Malzemeler homojen bir şekilde karışıncaya ve bulgurda açık renk görünen yer kalmayıncaya kadar tahmini 8-10 dakika boyunca hafifçe yoğurun. Bu süre içerisinde bulgurun içerisine domates suyunu azar azar yedirerek dökün ve çiğ köftenin çok sertleşmesi durumunda biraz sıvı yağ ekleyin.

İlk aşamada çiğ köfteyi çok sert yoğurmamaya özen gösterin çünkü bu şekilde bulgur parçalanacağından çiğ köftenin lezzetinin de bozulmasına neden olur. 10 dakikalık hafif yoğurmanın ardından bulgurun tamamen pişmesi ve baharatların lezzetinin bulgura geçmesi için en az 15-20 dakika yoğun bir şekilde yoğurmaya devam etmelisiniz. Bu aşamadan sonra çiğ köftenin içerisine kıymanın yedirilmesine geçilir. 250 gr. ince çekilmiş dana kıymasını da çiğ köftenin içerisine ekleyerek, en az 15-20 dakika boyunca etin tamamen pişmesi için iyice yoğurun.

Son olarak çiğ köftenin içerisinde; maydanoz, yeşil soğan ve çiğ köftenin yumuşaklığını koruyabilmesi için çok az sıvı yağ ekleyin. Soğan ve maydanozu ezmeden dikkatli bir şekilde iyice yoğurdunuz çiğ köfteyi, en az 10-15 dakika dinlendirin. Dinlendikten sonra hazır hale gelen çiğ köfteden parçalar kopartarak, servis için hazır hale getirebilirsiniz. Tercihen marul ve limon dilimleri ile servis yapabilirsiniz.

Püf Noktası

  • Çiğ köftenin lezzetini içerisine alması, etinin ve bulgurunun tam olarak pişmesi için en az 45-60 dakika yoğrulması gerekir. Ancak bu süre ustasına göre de değişmektedir.
  • Çiğ köftenin hazır hale geldiğini tepsinin ortasına yapıştırdıktan sonra tepsiyi ters çevirerek anlayabilirsiniz. Çiğ köfte tepsiden düşmüyorsa, yenmeye hazırdır.
  • Çiğ köfteye yoğrulduktan sonra eklenen acı lezzetini bozacağından, yoğururken acı oranını doğru şekilde ayarlamaya çalışın.
  • Kullandığınız etin ve bulgurun kalitesi çiğ köftenin lezzetini doğrudan etkiler.
  • Çiğ köftenin içerisine konan acı bulgurun ve etin pişmesini sağladığından, çiğ köfteyi acısız yapmanız durumunda etin içerisinde bakterilerin tamamı ölmeyebilir. Bu nedenle çiğ köfte acı yenen bir yiyecektir.
  • Verilen tariften ortalama büyüklükte 50-60 adet çiğ köfte yapılmaktadır.