Anoreksiya

Anoreksiya’da kişi olağan kilosunun altında olmasına rağmen hala kendisinin şişman olduğuna dair bir algıya sahiptir.

Bu nedenle sürekli olarak kişi rejim yapmakta, yemek yememekte ve fazla yemek yediğini düşünürse kusmakta ve kendisine sorulduğunda kilolu olduğunu söylemektedir.. Biz bu yemek yeme bozukluğuna daha doğrusu beden algısı çarpıklığına anoreksiya diyoruz.


Vücut kitle endeksi hesaplamasından kişinin anoreksiya başlangıcı olup olmadığı anlaşılabilir. Bu denge %15lik bir farkta oluşmaktadır. Örneğin kişinin olması gereken en alt kilo sınırı 100 kilogram ve kişi 85 kiloya düşmüşse anoreksia var demektir.

Anoreksia’da yüzde 3 ila 18 arasında ölüm gerçekleşebiliyor. Dolayısıyla kişinin yüzde 80 tedavi şansı vardır. Bunun yüzde 30’u yineleyici ve geri dönücü diyebiliriz. Yüzde 40 tam iyileşme rapor edilmiştir.

Bizi asıl düşündüren şey anoreksiya ne kadar üzün sürdü ve vücudun hangi sistemine daha çok zarar verdi. Vücudun bir sistemi tek başına zarar görmüyor vücud bir bütün olduğu için bir yer zarar görünce her yer etkileniyor. Örneğin endişeye ve yemek yememeye bağlı mide rahatsızlıkları ortaya çıktıysa bunun anoreksia tedavisinden sonra yan bir tedavi olarak alınması zorunludur.