Uyuşturucu madde bağımlılığı

Madde dediğimizde zaten bağımlılık yapıcı şeyleri kastediyoruz, bunların ortak özelliği keyif verici olmasıdır. Daha az zararlı olan diye bir şey yoktur. Hepsi zincirleme birbiriyle ilişkilidir.


Madde kullanıcısının asıl hedefi kendisini farklı hissetmek argo tabiriyle kafa yapmaktır, bunu neyle yaptığı ikinci derecede önemlidir birçok kişi ben şunu kullandım etki yapmadı bunu kullandım etki yaptı şeklinde tercih bildirebiliyorlar, bu onların bünyesiyle ilgili bir durum.

İşte bu hoşlarına giden şey onların büyük kayıplarına yol açıyor. İnsanın canı bir şeyden hoşlanırsa onu tekrar tekrar yapma istek ve ihtiyacı duyar, bir takım zararlara rağmen bunu yapıyorsak kontrolümüzden çıkmış ve bağımlılık hastalığına dönmüştür.

Temel hedef kafa yapmak farklı hissetmek olunca maddelerin birinden diğerine kolaylıkla geçişler olur. En kötüsü ve tehlikelisi de çoğul madde bağımlılığı dediğimiz durumdur. Burada kişinin genellikle tercih maddesi yoktur ne bulursa kullanır. Ama ben hiç birine bağımlı değilim diye savunur ama neredeyse boş kaldığı günü yoktur.

Doğal olan her şey yararlıdır gibi anlayış doğru değildir, birçok zararlı öldürücü mantarlar vardır. Alkolde doğaldır, esrarda doğaldır ancak beyne fiziki ve beynin işleyişi ve psikolojisi açısından zarar verebilen maddelerdir. En önemli zararı da kendisini kullanma isteğini uyandırması ve kişin bu istek yüzünden bir takım olumsuzlukları göze alır hale gelmesidir.