Açelya çiçeği bakımı

Açelyalar çok fazla çiçek açtığı ve ortama çok hoş bir koku verdiği için ülkemizde de birçok bahçede kendine yer bulan bitkilerdir. Açelya için yaz aylarında iyi bakılması durumunda bahar aylarında çiçek açan ve sahibine bir nevi ödül veren bir bitki olduğu söylenebilir. Açelya, fazla güneş almayan ve iklimi nispeten ılıman olan Marmara ve Karadeniz Bölgesi için uygun bir çiçektir. Bitkinin çiçek açma dönemi yetiştiği bölgenin iklimine ve bakım koşullarına göre değişir ancak tüm Açelyalar sonbahardan itibaren tomurcuklanmaya başlar ve kış aylarında uykuya geçen bu tomurcuklar baharın gelmesiyle birlikte çiçek açar.

İyi bakılması durumunda dahi çiçeklerini çok uzun süre muhafaza edemeyen bir tür olan Açelya’nın 2-4 haftalık bir dönem boyunca çiçekleneceği söylenebilir. Yaz aylarında bitkinin iyi bakılması yeterince dallanmasını sağlar ve böylece çok fazla tomurcuklanan bitki baharın gelmesiyle birlikte birçok yerden çiçek açar. Açelyaların genel özelliklerinden biri de, ev ortamlarındansa daha çok açık havayı sevmeleridir. Bu nedenle Açelya yetiştirmek için en uygun yer mümkün olduğunca havadar ve açık alana sahip olan bahçelerdir.

İklim şartları çok kurak ve sıcak olan bölgelerde de yetiştirilmesi oldukça güç olan Açelya, özellikle dik açıyla gelen güneş ışınlarından da korunmalıdır. Öğlen saatlerinde gelen güneş ışınlarını doğrudan almasını etkileyen farklı bitkilerin arkasına ekilen Açelyalar, yaz aylarında çok hızlı bir şekilde büyüyebilir. Kış aylarının soğuklarına karşı inanılmaz dirençli bir bitki olan Açelya, türüne bağlı olarak değişmekle birlikte genelde -30 dereceye kadar dayanabilmektedir. Açelyanızı dış mekanda yetiştirmek için bir saksı kullanacaksanız, saksı seçiminizin de çömlekten yana olmasına yarar var.

Mart ayından itibaren Açelyaların öğlen sıcağından korunması, tüm bahar ve yaz mevsimi boyunca dallanmalarını sağlayacaktır ki, çok fazla dal daha çok tomurcuk demektir. Ayrıca Açelya bitkisi deniz iklimlerinin nemli havasını seven ancak nispeten orta nemli havalarda da yetiştirilebilen bir bitki türüdür. Şayet karasal iklimin hakim olduğu bir bölgede Açelya yetiştirecekseniz, bahçenin bol yapraklı bitkilerden oluşmasına dikkat edin. Böylece Açelya’nın ihtiyacı olan nemi, bahçede bulunan bitkilerin yapraklarından karşılayabilir. Ancak yine de deniz kıyısı bir bölgede yetişen Açelya kadar çok çiçekli bir bitki yetişmesini beklememenizde de yarar var.