Siklamen bakımı

Sonbaharın gelmesiyle birlikte çiçek açmaya başlayan ve çiçeklerini tüm kış muhafaza eden Siklamen, doğru şartlarda bakıldığında Haziran ayına kadar çiçekli görüntüsünü muhafaza eder. Siklamen, Myrsinaceae familyasının “Cyclamen” cinsine ait bir bitkisi olduğundan ülkemizde de cinsin ismi ile anılmaktadır. Doğal alanda genellikle kayalık veya açık orman tabanlarında yaşayan Siklamen, yumrulu ve çok yıllık bir bitkidir. Ülkemizde Siklamen dışında Mormilik, Buhur-u Meryem ve Tavşankulağı gibi isimlerle de tanınan bu bitki, kış aylarında rengarenk çiçeklere sahip olduğundan yaygın olarak yetiştirilir.

Sonbaharın sonlarından itibaren çiçek açabilen Siklamen cinsleri olsa da genel de bu bitki türü Ocak ayının sonlarına doğru çiçeklenmeye başlar. Nisan ayından itibaren yaprakları sararmaya ve çiçekleri dökülmeye başlayan bitkinin daha uzun süre çiçekli kalması için geç ilkbaharda muhakkak sıcaktan korunması gerekir. Gece sıcaklık ortalaması 12-13 derecenin üzerine çıktığında Siklamen çok hızlı bir biçimde çiçek ve yaprak dökmeye başladığından, Nisan ayı itibarıyla bitkinin serin ve doğrudan güneş görmeyen bir yere alınması gerekir. Gündüz sıcaklık ortalaması 20 derecenin üzerine çıktığında Siklamen’in tüm çiçekleri dökülmüş olur.

Yaz aylarında Siklamen bakımında dikkat edilmesi gereken konulardan biri de bitkinin birkaç haftalığına dinlendirilmesidir. Kökü bir yumru şeklinde olan Siklamen, Haziran ayından itibaren toprak dışına çıkartılmalı ve mümkün olduğunca serin ve doğrudan güneş ışığı görmeyen bir ortamda muhafaza edilmelidir. Temmuz ortalarına doğru Siklamen yumrusu geniş ve toprağı “nemlendirilmiş” bir saksıya konur. Böylece bitki yaz sıcaklarının başladığı ilk dönemde dinlenerek kendini yenilemiş olur. Ancak bu aşamada nemli toprağa ekilen Siklamen’in 2-3 hafta boyunca sulanmamasına da dikkat edilmesi gerekir.

Siklamen’in beş yapraklı ve birçok insanın böbreğe veya kalbe benzettiği çiçekleri beyaz, pembe ya da koyu pembe renklerde olabilir. Bazı modern aşılama uygulamalarıyla bir bitkinin birçok farklı renkte çiçek açması da sağlanabilmektedir. Siklamen sıcak ortamlara adapte olabilmek için yapraklarını hızlı bir şekilde dökmek ister. Bu nedenle Nisan ayından itibaren solmaya başlayan yaprakların tamamen kuruması beklenmemeli ve bu yapraklar kopartılarak bitkinin daha kısa süre içinde kendini toparlaması sağlanmalıdır. Son olarak yeni ektiğiniz bir Siklamen’in çiçek açmasının 15-18 ay sürebileceğini unutmayın ve kış aylarında çiçek açması için bir yıl önceki yazdan itibaren ekim yapın.