Yüzme sporu

Spoyuzmer, insan hayatında sağlık açısından olması gereken önemli aktivitelerden biridir. Profesyonel olarak olmasa bile, en azından amatör olarak bir spor dalı ile ilgileniyor olmanın, çocukluk yıllarından itibaren bunu bir alışkanlık haline getirmenin faydaları sayısızdır.

Uygulanması ve devam ettirilmesi en mümkün spor dallarından biri yüzme sporudur. Yüzme sporu, vücudun birçok bölgesindeki kası harekete geçirdiğinden en faydalı spor dallarından biridir. Her yaş grubunda gerçekleştirilmesi mümkün bir spor dalı olan yüzme, suyun direncine karşı yapılan bir spor dalı olduğundan kaslar üzerindeki faydası birçok spor dalından daha fazladır. 

Yüzme sporunu profesyonel olarak yapmak bir tercih olmakla birlikte, profesyonel olmadan da her yaş grubunun bu sporu belirli aralıklar ile gerçekleştirmesi bedenin genel sağlığı üzerinde birçok olumlu etkinin oluşmasını temin edecektir.

Çocukların yüzme sporu ile mümkün olduğunda erken yaşta tanıştırılması gelecek yaşamları üzerinde hem psikolojik, hem fizyolojik açılardan birçok  faydalı etkide bulunacaktır. Yüzme sporunda çocuk belirli oranda bir yetkinlik sağlayana dek, destek ürünlerle ve kesinlikle bir uzman gözetiminde sporu icra ediyor olmalıdır.

Su ile temas; bedenin direncini, cildin tonusunu artıran, beden ısısını ideal şekilde dengelye getiren, mucizevi etkilere sahip bir durumdur. Bu temasın içinde fiziksel aktivitenin de yer alıyor olmasını faydaları ise sayısızdır. Bu nedenle uzmanlar, yüzme haricinde, su içinde yüzme, koşma, belirli egzersizler yapma gibi aktiviteleri her yaş grubu için önemle tavsiye etmektedirler. 

Yüzme sporunun genel olarak faydalarını üç başlıkta toparlamak mümkündür: solunum sistemi üzerine etkileri; kalp damar sistemi üzerine etkileri ve sinir sistemi üzerine etkileri. Yüzme sporu kalbin pompalama kapasitesini geliştirici etki gösterir. Solunum sistemi üzerine ciğer kapasitesini genişlettiğinden güçlendirici etki gösterir. Yatıştırıcı etkisi ile yüzme, sinir sistemi üzerinde pozitif anlamda uyaran, negatif uyaranları ise nötralize eden eşsiz bir spor dalıdır.