Çocuk ve aikido

Uzakdoğu sporlarından baikidoiri olan aikido sporuna son dönemde artan teşvik ve yönlendirmeler ile çocukların bu yöndeki ilgisi ve katılımı artmaktadır.

Uzmanlar, aikido sporu ile ilgilenen çocukların motor gelişimlerinin hızlandığını, kas dirençleri ile birlikte kas kontrol güçlerinin arttığını ve de özellikle aikido ile disiplin alışkanlığı geliştirdiklerini belirterek, anne ve babaların çocuklarını bu spora yönlendirmesini tavsiye etmektedirler.

Aikido sporu, daha çok savunmaya yönelik, iç huzuru sağlamaya destek veren bir spor türüdür. Bu nedenle pratik şekilde kendilerini korumayı öğrenen çocuklar, aynı zamanda enerjileri kontrol altına alabilmeyi ve sakin kalabilmeyi deneyimleyerek öğrenmektedirler. Aikido aynı zamanda çocukların konsantrasyon becerilerini de önemli oranda geliştirmektedir. Bu nedenle aikido çocukların akademik başarılarına da katkıda bulunmakta, hiperaktif çocukların uyum sorunlarının giderilmesinde de olumlu sonuçların oluşmasını sağlamaktadır.

Aikido bir spor olduğu kadar, hatta belki daha çok, felsefik bir bakış açısıdır. Dünyaya olumlu gözlerle pozitif bir pencereden bakmayı öğreten aikido ile çocuklar küçük yaşta bu yönde beceri sahibi olmaktadırlar. Küçük yaşta alınan bu öğretiler yetişkinlik döneminde büyük fayda sağlayacaktır.

Aikido başka sporlarla da ilgilenen çocukların o dallarda başarılı olmasına destek olur.

Aikido ile meşgul olan çocukların özgüvenlerinde de artış olmakta, karşılaştıkları sorunların üzerine bu özgüven ile gitmekte ve kendi çözümlerini kendileri üretmektedirler. Bu güç ve beceri onları hayata karşı çok donanımlı kılacaktır.

Aikido çocuklara başkalarının haklarına karşı saygılı olmayı öğretmektedir. Kendi haklarının farkındalığını yaşayan, bu haklara sahip çıkan çocuk, aynı şekilde başkalarının da haklarının olduğu bilincine ulaşır ve bu haklara saygı duymaya çocuk yaşta alışır.

Fizyolojik açıdan aikido dengenin ön planda olduğu bir spordur ve bu nedenle dengede kalabilmek konusunda çocuklara beceri ve güç katar.