Yüzde damar çatlaması ve tedavisi

yüzde kılcal damarYüzde belirginleşen kılcal damarlar birçok farklı yaştan insanın sorunu olabilmekte ve estetik açıdan olumsuz bir görünüm oluşturan bu problemin arkasında da farklı sebepler yer alabilmektedir. Yüz bölümündeki derinin hemen altında yer alan ve özellikle de cilt yüzeyine yakın bölümdeki kılcal damarların genişlemesi sonucunda daha belirgin hale gelmesi, genellikle yanak ve burun çevresinde görülen bir problemdir. Kılcal damarların kalınlaşarak dışardan görülür hale gelmesi ayrıca çene bölgesinde de görülebilmektedir. Özellikle hassas bir cilt yapısına sahip olanlarda ve cildi çok ince olan kişilerde görülen bu sorun halk arasında damar çatlaması olarak isimlendirilse de, aslında bu duruma neden olan damarın genişlemesidir. Yüz bölgesinde oluşan bu kılcal damar genişlemesine özellikle Rozase denen bir rahatsızlık sebep olmaktadır.

Rozase hastalığı dışında yüzde damar çatlaması olarak tabir edilen kılcal damarların genişleyerek dışardan görülür hale gelmesine uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak da sebebiyet verebilmektedir. Kortizon içeren kremleri “uzun süre boyunca” düzenli bir şekilde kullanan kişilerde de bu sorunun görülebilme ihtimali artmaktadır. Bunlar dışında radyasyon olarak tabir edilen ışınımlara maruz kalınması ile bir takım genetik rahatsızlıkların da yanak, burun ve çene bölgesindeki kılcal damarların belirgin hale gelmesini sağladığı bilinmektedir. Bazı estetik amaçlı olsun olmasın burun ameliyatlarının ardından da burun çevresindeki damarların belirgin hale gelmesi söz konusu olabilmektedir. Görüldüğü üzere oldukça farklı sebeplerden ötürü gelişebilen bu sorunun tedavisi ise sorunun kaynağı olan kılcal damar genişlemesi etkisini ortadan kaldırmaktır.

Yüzde damar çatlaması tedavisi olarak ifade edilen uygulamaların tamamının uzman bir hekime danışarak ve bu alanda uzmanlaşmış bir doktor tarafından yapılması gerekir. Çene, yanak ve burun bölgesindeki kılcal damarların genişlemesi tedavi edilmemesi halinde kendi kendi düzelmez. Kılcal damarların belirgin hale gelmesi neticesinde yapılan tedaviler genellikle estetik amaçlıdır. Yüzün daha kırmızı görünmesine ve sorunlu bölgede kırmızı lekeler oluşmasına neden olan bu sorunun tedavisinde lazer uygulamalarından yardım alınır. Lazer ışınlarıyla kılcal damar genişlemesi olan bölgeye yapılan müdahaleler soruna ve kişinin cilt yapısına göre birkaç seans da tekrarlanabilir.

Yüzdeki kılcal damarların genişlemesi neticesinde ortaya çıkan kötü görünümün giderilmesi için lazer ışınlarına başvurulduğu gibi Kryoterapi yani buz tedavi uygulamaları da tercih edilebilir. Ayrıca elektrokoter gibi uygulamalarla da kılcal damarların neden olduğu görünümün üstesinden gelinmeye çalışılsa da, iz kalmaması için en güvenilir yol olarak lazer ışınlarıyla yapılan uygulamalar tavsiye edilir.