Limonlu Cheesecake tarifi

limonlu cheesecake tarifiİlk defa yapacak olanların dahi zorlamayacağı bir tarih olan limonlu cheesecake, birkaç püf noktasına dikkat edilmesi halinde herkesin beğeneceği ve hatta tutkunu olacağı bir lezzet olacaktır. Limonlu cheesecake tarifinde temel olarak üç ayrı bölüm için hazırlık yapılır: taban, limon peltesi ve dolgu. Limonlu cheesecake ile istenen sonucu almak için kullandığını kek kalıbının da çok önemli olduğunu unutmayın ve yapışmadığından emin olduğunuz kalitede bir kalıp kullanmaya çalışın. Ayrıca tarifte kullanacağınız bisküvinin mümkün olduğunca fazla lifli olması gerekir. Bu nedenle buğday oranı yüksek olan Burçak tipinde bisküviler kullanmak daha hacimli ve sert bir kıvam elde etmenizi sağlayacaktır.

Malzemeler;limonlu cheesecake

 • 1 paket (150 gram) bisküvi
 • 1 çorba kaşığı tereyağı
 • 1/2 paket hazır pasta kreması
 • 100 gram labne peyniri
 • 1 çorba kaşığı un
 • 1/2 su bardağı toz şeker
 • 2 adet yumurta
 • 1/2 paket vanilya
 • 1 adet limon
 • 1 tatlı kaşığı nişasta
 • 1 su bardağı içme suyu

Hazırlanışı;

cheesecake tarifiÖncelikle cheesecake’in tabanını hazırlayarak işe koyulun. Bunun için bir paket bisküviyi Rondo ya da benzer bir mutfak gereci kullanarak küçük parçalar halinde çekin. Mutfak robotunuz yoksa elinizle mümkün olduğunca ufalasanız da iş görür. 1 çorba kaşığı tereyağını cezvede erittikten sonra ufalanmış bisküvilerin üzerine gezdirin ve karıştırarak tüm yağın emilmesini sağlayın. Kek kalıbını yağlamadan kullanacağınız için kalıba yağlı kağıt serin ve üzerine de hazırladığınız bu tabanı avuç içinizle sıkıştırarak yayın. Tabanın hazırlanması esnasında tereyağlı bisküvilerin iyice sıkıştığından emin olun, aksi halde dilimleme esnasında cheesecake dağılabilir. Bu aşamanın ardından dolgu malzemesinin hazırlanmasına geçebilirsiniz.

cheesecake resimliDerince bir kabın içinde; kremayı, labne peyniri, 1 çorba kaşığı unu, yarım su bardağı şekeri, “1 adet” yumurtayı, vanilyayı ve “yarım limonun” suyunu karıştırın. Dolgu malzemesinin sulanmaması için mikserle değil, malzeme homojen bir kıvam alıncaya dek metal bir çatalla hafifçe karıştırın. Bu şekilde hazırladığınız dolgu malzemesini cheesecake tabanının üzerine dökün ve “önceden 180 dereceye” ayarladığınız fırında yaklaşık olarak 14-15 dakika kadar pişirin. 15 dakikalık süre sonunda dolgu malzemesi tam olarak katılaşmamış cıvık bir kıvamda görünse de, daha sonra sertleşerek sertleşecektir. Limon peltesini hazırlamak için derince bir tencerenin içine; kalan yarım limonun suyunu, nişastayı, içme suyunu, 1 adet yumurtayı ve vanilyayı katın. Pelte kaynamaya başlayınca içine 1 çorba kaşığı kadar toz şeker ilave edin ve ocağın altını kısarak pelteyi 4-5 dakika kaynatın. Limon peltesini oda sıcaklığına gelen cheesecake’in üzerine sıcak olarak dökün ve kekin yeniden oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.

Oda sıcaklığına gelen cheesecake’i en az 6 saat buzdolabında beklettin. Buzdolabında beklerken sert bir kıvam alan cheesecake servis için hazırdır. Afiyet olsun…