Yüz temizliğinde yapılan yanlışlar

Yüz güzelliğin aynasıdır demişler. Ancak yapılan yanlışlardan dolayı yüzünüzün daha kuru veya yağlı olmasına neden olabilirsiniz. Her yüze ayrı bir temizlik reçetesinin yazıldığını biliyor olmanız lazım. Şimdi aşağıda yüz temizliğinde yapılan yanlışları sıralayalım. Böylece nerede hata yaptığınızı anlayabilirsiniz.yuz-temizligi

  1. Cilt tipinize tamamen tezat bir temizleyici ürün kullanmanız halinde cildinizde bulunan faydalı yağların kaybolmasına sebep olabilirsiniz. Çok yumuşak veya tem tersi çok sert ürünler cilte irite meydana getirir. Bu da cildin sağlıksız olması anlamına geliyor.
  2. Cildi çok sık yıkadığınızda fazla yağlanmasına sebep olabilirsiniz. Günde uzmanlar en az iki kez yüzün yıkanması gerektiğinden bahsediyorlar. Makyaj yapmayan veya aşırı terlemeyen birisi için en fazla akşam yatmadan önce losyon yardımıyla yüzde bir temizlik yapılabilir.
  3. Sıcak suyla cildi yıkama alışkanlığından vazgeçin. Çünkü bu cildin yapısını bozabilir. Ciltte bulunan sebum adında madde, sıcak suyla temasa geçtiğinde daha fazla salgılanmaya başlar. Bu durumda cildin yağlanmasına sebep olur.
  4. Çok fazla peeling yapmak cilde yarar değil tam tersine zarar verir. Haftada 2 kere yapılması uzmanlar tarafından öneriliyor.
  5. Eğer cildinizi sabunla yıkıyorsanız, mutlaka iti duruladığınızdan emin olmalısınız. Çünkü sabunun içerisinde bulunan kimyasallar cildinizin gözeneklerine dolmaya başlar.
  6. Yüz için alınan ürünlerin içerisinde eğer renklendirici, koku verici, koruyucu gibi bir takım katkı maddeleri varsa, bunların cilde zarar verdiğini bilmiyorsunuz demektir. Bunlar yüzünüzü tahriş edebilirler. Ayrıca alerjik bir takım hastalıklara gebe olmanıza sebep olabilir.
  7. Havluyla yüzünüzü kurulayacağınız zaman sert bir hareket değil, tam tersine yavaş bir hareketle nemi almaya özen gösterin. Eğer sert bir şekilde yaparsanız, cildinizin esnekliğine zarar vermiş olursunuz. Bu nedenle havlunuzun da yumuşaklığına özen gösterin. Ne kadar yumuşak bir havlu kullanırsanız o kadar iyi.