Varis tedavisi hakkında bilgi

Varis hastalığı genellikle kadınlarda görülür. Hastalığın belirtileri bacaklarda yaşanan yoğun ağrılar, şişmeler ve damarların belirgin şekilde meydana çıkması. Varisin erkenden teşhis edilmesi halinde kısa bir tedavi yöntemiyle sonlandırılması mümkün. Her şeyin başı sağlık, sağlıklı olmanın evveli de erkenden teşhis konulması. Ancak varis konusunda bazı eksik bilgilerden dolayı insanlar bacaklarındaki ağrıların mutat bir şekilde devam etmesi halinde bile varis olabileceğini düşünmüyorlar. Bunda varis hastalığın şişmelere veya damarların görünmesine gebe olduğu düşüncesi yatıyor.varis

Ancak varis hastalığının ilk başta herhangi bir şişme veyahut da, damarların belirginleşmesi şeklinde başlamayacağını söylemek isterim. 6 evreye ayrılan varis hastalığının ilk başlangıcı genellikle bilek kısımlarında meydana gelen mutat ağrılar. Bu ağrıları iki üç gün üst üste hissetmeniz halinde doktora başvurmanız, erkenden rahatsızlığınızın gerçek sebebini öğrenmenize ve tedavi yoluna hemen başvurmanızı sağlar. Çokça ayakta durarak çalışanlarda veya tam tersi oturarak çalışanlarda rastlana varis, C sınıfı ilerlemesi durumunda damarlar belirginleşmeye başlar. Bu durum da kişi hemen doktora gidip gerekli önlemlerin alınmasını sağlamalı. İleri derece de varis hastalığı, kılcal damarlarında artık görünür bir hat de gelmesiyle baş gösterir. Bu durumda kişi bıçak altına yatarak belki varis rahatsızlığından kurtulabilir.

İlk evrelerde vars hastalığı iğne yardımıyla enjekte dilen köpükle yok edilmekte. Bu köpük kimyasal bir madde olup, damarların kan toplamasını engellemekte, damarları yakmakta. Eğer varis ana damarında görünmesi seviyesine geldiyse o zaman lazer tedavisiyle bu damarlar yakılır. Ancak bir ileri seviye olan kılcal damarlarında işin işine girmesi halinde, bıçak altına hastanın yatması gerekir. Her işin başı sağlık, sağlığın evveli de erken teşhis. Bunu asla unutmamalı ve herhangi bir durum da doktorların kapısını aşındırmaktan asla çekinmemeli.