Hızlı makale hazırlamak

Blok siteleri olanlar bilirler bazen kısa sürede makale yazmak gerekli olur. Ancak bu durum webmaster olan kişiyi çok strese sokar. Şayet öncelikle ne yazacağını ayarlaması, daha sonrada bunun kaliteli olması için ince düşünmesi lazım. Ama kısa süre içerisinde yazılması gereken bir makale üzerinde araştırma ve inceleme yapmak çok zor. Bu durumda takip edilmesi gereken bazı noktalar var. Bunlara uyulursa, kısa sürede bloğun makale açığı kapanmış olur.makale1

Öncelikle makale yazacak kişinin en iyi bildiği konulara odaklanması esas olmalı. Bu sayede kişi araştırma yapmaya gerek duymadan kısa sürede kendi bilgileriyle makaleyi kaliteli şekilde hazırlamış olur. Ancak hazırlanması gereken sabit bir konu varsa ve bunun üzerinde çok iyi bir bilgiye kişi sahip değilse, farklı bir yöntem izlenmeli. Burada yapılması gereken öncelikle konuya dair bilinen bilgilerin yazılması. Daha sonra ise, eksik kalan taraflarının hızlı bir şekilde internet üzerinden araştırılması.

Kısa bir sürede makale hazırlanacak olsa dahi en azından akılımızda bir şablon oluşturmak, makalenin akışı açsından önemli. Bu şablonun içerisinde makalede nelere vurgu yapılacağı ve ne umulduğuna cevap verecek sorular yer almalı. Makalenin sonucu nasıl olacak? Ne anlatılacak? Okuyucunun aklındaki hangi sorulara cevap verecek? Gibi suallere cevap verecek bir şablonla makale yazılmaya başlanmalı.

Makale içerisinde atıfta bulunulacak herhangi bir kaynak veya link, makale tamamlandıktan sonraya bırakılalı. Ayrıca makale tamamlandıktan sonra baştan sona bir kez kontrol edilerek, yanlışlar ve kelime hataları düzeltilmeli. Makale içerisinde doğruluğundan şüphe dilen bir bilgi varsa, çıkartılmalı. Eğer makalenin akışını bozacaksa bu yapılmasa da olabilir.

Makale tamamlandıktan sonra kaynaklar ve atıfta bulunulacak linklerin yerleştirmesi yapılmalı. Böylece kısa sürede makaleniz hazır olmuş olur. Konu sıkıntısı çekmemek için de Google üzerinden aramalara bakılması, iyi olur.