Yöneylem araştırması nedir?

Yöneylem araştırması, harekat araştırması diye de bilinen bir problem çözme yöntemidir. İkinci dünya savaşı sırasında ilk olarak kullanılmaya başlanmıştır ve günümüzde de özellikle endüstri mühendislerinin araştırma alanında bulunmaktadır.

yoneylem_small

Birden çok kısıtlayıcının bulunduğu durumlarda karar verilmesinde kullanılan bu yöntem birçok alanda kullanılabilmektedir. Örnek vermek gerekir ise en optimum sayıda araç kullanımı için otobüs güzergahlarının belirlenmesinden, en yüksek karlılığın sağlanması için hangi ürünlerin üretilmesi gerektiği gibi konulara kadar aklınıza gelebilecek bir çok konuda karar verilirken bu yöntem kullanılır.

Bu yöntemi kullanırken kısıtlayıcıların belirlenmesi gerekir. Kısıtlayıcılarımız zaman, para, hammadde ya da enerji olabilir. Örneğin bir imalat atölyesinde bir ürünün üretilmesine karar verirken üretim süresi, maliyeti, satış fiyatının ne olacağı gibi konular göz önünde bulundurularak araştırma yapılır. Genellikle birden fazla seçenek olması durumunda örneğin birden fazla ürünün üretileceği bir imalathanede tüm kısıtlar göz önüne alınarak hangisinden kaç tane üretileceğine karar verilir.

Yöneylem araştırması ile hedefler belirlenir, güzergahlar seçilir ya da teklifler sunulur. Bu yöntemi kolayca seçim yapamayacağınız karmaşıklıktaki durumlarda kullanmalısınız. Yöntemin kullanımı uzmanlık gerektirmektedir ve matematiksel metodlar kullanılmaktadır. Yönetim kademelerinde çalışanlar tarafından sıkça başvurulan yöntemler arasındadır.