Kalite nedir?

Zamanın biz insanlara getirdiklerinden biri de tüketici olmaktır. Hepimiz bir şekilde başka insanların ürettiği ürünlere ihtiyaç duyarız. Eski zamanlardaki insanlar gibi kendi kendimizi idare etme gibi bir şansımız ne yazık ki günümüz dünyasında mümkün gözükmüyor.

Tüketici olmak ise bir takım sorumluluklar gerektirebiliyor. Bunlar arasında son zamanlarda sıkça duyduğumuz bilinçli tüketici olmak kavramı da var. Bu noktada ise en çok tartışılan konulardan biri ürün kalitesi oluyor. Tüketiciler zaman zaman ihtiyaç duymayacakları kadar yüksek özelliklere sahip ürünler alırlarken bazen de kısa zaman zarfında gereksinimleri olacağını tahmin edemedikleri özelliklerin bulunmadığı mallara ödeme yapıyorlar.

Kaliteli üründen ne anlaşılması gerektiğinin altının çizilmesi bu noktada tüketicilere yardımcı olacaktır. Kaliteli ürün ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayabilen ürün demektir. Kaliteli ürün objektif kurumlarca belirlenmiş şartlara uygundur ( ISO ya da OHSAS gibi). Kaliteli ürün üreten firmalar müşterilerinin sadece o andaki ihtiyaçlarını değil gelecekte oluşabilecek ihtiyaçlarını da tahmin ederler ve buna uygun üretim yaparlar. Kalite ekonomiktir ve müşteri memnuniyeti sağlayacağı için üreticinin de kazanmasını sağlar. Iskarta oranları düşen üreticinin her bir ürün için ödeyeceği maliyet de düşecektir. Bu durumda indirim payları artacaktır. Kaliteye uygun ürün hem üreticinin hem de tüketicinin karına olacaktır.

HTR_Kalite_Garantisi(1)

Kaliteli ürünü nasıl anlayacaksınız konusuna gelince, ürünlerini satın aldığınız firmaları tanımanız gerekmektedir. Bu şirketlerin kalite şartlarına uygunluğu size bu konuda ipucu verecektir. Zaten kendini alanlarında kanıtlamış olan markalar bu konuda her zaman açıktır. Her türlü kalitelerini kanıtlamaya hazırdırlar ve müşteri ilişkileri sorunsuzdur. Herhangi bir şikayette sorunu çözmek için gerekli işlemleri yaparlar.

Bilinçli tüketici olarak bize düşen tanıdığımız firmalar ile alışveriş yapmaktır. Kalite şartlarına uygun olan firmaların teşviki ve daha güzel hizmet alabilmemiz için bu en doğru yoldur.