Yeni tüketici kanunun getirdikleri

76 milyonu ilgilen kanun 28 mayısta yürürlüğe girecek. Bu kanunla beraber tüketiciler eski kanuna göre daha iyi bir koruma altına alınıyor. Özellikle bankaların yapmış olduğu haksız kazançlar bu kanunda ortadan kaldırılarak, BDDK yani Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumuna, bankaların kredi sözleşmelerinden ayrı olarak aldıkları ek hizmet masraflarının hangi kalemlerde söz konusu olabileceğini belirleme yetkisi veriliyor. Böylece telefonlarınıza bankalar tarafından atılan mesajlara kadar, kredi kartlarından alınan ücretler, ortadan kalkıp, vatandaşın mağduriyeti engelleniyor.9655

İşte yeniliklerden bazıları…

 1. Sözleşme metinleri 12 puntodan küçük olmayacak. Yani okunabilir bir sözleşme geliyor. 5 puntoya kadar düşen sözleşmelerde vatandaşın haklarını ihlal eden kısımlar yer alıyordu. Ancak bunları fark etmek söz konusu değildi.
 2. Sözleşme şartları tüketici aleyhine asla değiştirilemeyecek. Bu durumda, firmaların saklı tuttukları sözleşme haklarını değiştirme uygulaması, kontrol altına alınmış oluyor. Herhangi bir durumda sözleşmenin vatandaş aleyhine olacak şekilde düzenlenmesinin önüne geçiliyor.
 3. Sözleşme dışında herhangi bir hizmet bedeli talep edilemeyecek. Haksız kazançlar söz konusu olmayacak bu hükümle.
 4. Hangi hizmetlerden ücret, komisyon, masraf alınacağı, BDDk tarafından belirlenecek. Böylece haksız kazançların sözleşmeye yansıtılarak, istismar edilmesinin önü kapatılıyor.
 5. Bankaların müşterilerinden yıllık üyelik aidatı ücreti tahsis etmedikleri kredi kartları çıkarılacak
 6. Tüketicinin işlemlerinde bileşik faiz uygulamasına son veriliyor.
 7. Kapıdan yapılan satışlarda geçerli olan 7 gün iade süresi, 14 güne, aynı şekilde mesafeli satışlarda bulunan iade süresi de 14 güne çıkarılıyor.
 8. Kredi sözleşmesi imzalanmadan evvel sözleşme şartları hususunda ayrıntılı olarak tüketicinin bilgilendirilmesi söz konusu olacak.
 9. Tüketicinin açık bir talimatı olmadan bankaların kredili mevduat sözleşmesi yapması engelleniyor.
 10. Yapı ruhsatı alınmadan, tüketicilerle ön ödemeli konut satışı sözleşmesi söz konusu olamayacak.
 11. Bazı belirlenecek büyük projeler için bina tamamlama sigortasının yaptırılması zorunluluk haline getiriliyor.

Bu kanunla beraber daha birçok yenilik tüketici yararına yürürlüğe girecek. Hayırlı olsun…